Police Symphony Orchestra má za sebou vystoupení, které mohlo dohromady slyšet až 300 tisíc lidí

31. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Symfonický orchestr Police Symphony Orchestra z Police nad Metují připravil pro posluchače hudební happening „Na slyšenou“

Na zhruba 90 místech republiky zaznělo v sobotu 30. ledna odpoledne z amplionů obecních rozhlasů živé vystoupení mladých hudebníků z Police nad Metují. Jmenují se Police Symphony Orchestra a hráli třeba už ve vestibulu pražského vlakového nádraží nebo uprostřed Adršpašských skal. Tentokrát ale jejich hudbu mohlo slyšet až 300 tisíc lidí.

Je běžné víkendové odpoledne a na desítkách míst republiky zní z amplionů obecních rozhlasů Krkonošské pohádky.

Čtěte také

Začíná unikátní koncert mladých hudebníků Police Symphony Orchestra vysílaný z kulturního domu v centru Police nad Metují na Náchodsku.

„Tradičně hrajeme novoroční koncerty v Hronově a říkali jsme si, co udělat s oním koncertem bez diváků. Tak jsme to chtěli odvysílat přes reprobedny symbolicky na náměstí. A někoho napadlo, pojďme to dát přímo do městských a obecních rozhlasů," vysvětluje jak nápad vznikl vedoucí symfonického orchestru Petra Soukupová.

Symfonický orchestr Police Symphony Orchestra z Police nad Metují připravil pro posluchače hudební happening „Na slyšenou“

Nikoho z muzikantů asi v té chvíli nenapadlo, že zájem nakonec projeví radnice na zhruba 90 místech republiky. Jak v malých obcích, tak i velkých městech.

Koncert trvá 15 minut a končí instrumentálně hranou skladbou Slunečný hrob. Desítkám členů orchestru spadl pomyslný kámen ze srdce.

Asi největší obavy panovaly z toho, jak bude živé vysílání z improvizovaných podmínek znít v ulicích měst a obcí.

Čtěte také

První reakce jsou podle členky orchestru Lucie Peterkové především pozitivní.
„Teď úplně čerstvě máme zprávy, že to hlavně hrálo doma v Polici nad Metují, za což jsme moc rádi. Potom nedaleký Hronov, Olešnice v Orlických horách, v Deštném to slyšeli na svazích. Je opravdu štěstí, že se to povedlo. A tam, kde se to nepovedlo, tak nás to moc mrzí. I to se mohlo stát, zkrátka je to technika."

Hudebníci Police Symphony Orchestra chtěli tímhle happeningem podpořit iniciativu #kulturunezastavis, zároveň ale upozorňují, že šlo o naprosto apolitické vystoupení a nijak nesouvisí s protesty proti vládním opatřením.

Hudebníci Police Symphony Orchestra se podle svého vyjádření při vystoupení nedopustili porušení žádného z vládních nařízení. Tato sice obecně zakazují konání koncertů, nicméně toto omezení platí pro čistě amatérská uskupení, popř. koncerty s účastí diváků. Happening "Na slyšenou!" se však z povahy věci konal bez přítomnosti diváků, všichni hudebníci pak v rámci tělesa polického symfonického orchestru působí zcela v souladu s pracovněprávními předpisy.

POLICE SYMPHONY ORCHESTRA
založila v roce 2010 v Polici nad Metují tehdy čerstvě patnáctiletá Petra Soukupová se svým bratrem Jakubem. Dnes orchestr působí pod vedením dirigenta Joela Hány a sdružuje mladé muzikanty a další pomocníky z celého Královéhradeckého kraje. Spolupracuje s předními českými umělci. Např. zpěváci Ondřej Ruml, Jan Cina, Vendula Příhodová, Jan Maxián, klavírista Ivo Kahánek, dirigent Václav Zahradník, sólisté baletu Národního divadla, herec Miloň Čepelka, moderátorka Lucie Výborná a mnoho dalších. Dosud odehráli přes 130 koncertů v ČR i v zahraničí pro víc než 170 000 diváků, včetně mnoha beneficí, na kterých vybrali přes 1,8 milionu Kč.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.