Petr Voldán: Jaký konec roku

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nový rok 2020 (ilustrační foto)
0:00
/
0:00

Vstupujeme do týdne, kdy se starý rok překlopí do nového. Což se pochopitelně neobejde bez oslav. Autor dnešní glosy Petr Voldán už prý ví dnes, jak tvrdí, jaký nás čeká konec roku.

Asi vím, jaký bude. Jakkoli to zní troufale. Vsadil bych si na to a jsem přesvědčen, že se nepletu. Odkud se bere moje jistota? Ze zkušenosti minulých let, z praxe, která se opakuje každoročně.

Konec tohoto roku bude - kromě jiného - vášnivě rozpolcený, rozdělený na dva nesmiřitelné tábory. S politikou to má sice trošku spojitost, ale nikoli prvoplánově.

Tak a dost už tajnůstkaření a hádanek

Už o silvestrovském podvečeru se totiž rozdělíme na dva tábory.

Jeden bude nedočkavě přešlapovat, aby už už mohl odpálit petardy, světlice a rachejtle na oslavu příchodu dalšího roku, když ti nejdrzejší budou bouchat už odpoledne.

A s úderem poloviny noci se strhne bengál, jako kdyby proti sobě stálo hned několik armád. Ne dost na tom - ohlušující rány a světlice už leckde doprovázely i štědrovečerní hodiny.
 
Kdežto druhý tábor, soudící, že podobný rachot ke slavnostním chvílím nepatří, bude nadávat a volat po zákazu hlučných a často i nebezpečných projevů oslav konce starého a příchodu nového roku.

Skupina, sdružující početnou obec chovatelů psů, koček a dalších domácích mazlíčků a také rodin s malými dětmi, odpůrci pyrotechniky leckde už i prosadili zrušení místních ohňostrojů - které ale paradoxně mnohde patřily k těm nejkultivovanějším a nejbezpečnějším oslavám.

Novoroční ohňostroj v Hradci Králové

Narozdíl od nekontrolovatelného a většinou i nepostihovaného řádění málo přemýšlejících a někdy alkoholem silně dopovaných nebezpečných jedinců i skupin, odpalujících nálože jak o závod.

Obě strany hájí svoji pravdu

Svoboda a odpor k údajné přílišné regulaci s argumentem výjimečnosti chvíle proti stresu zvířat, neklidu a strachu dětí i nebezpečí zranění nebo ničení majetku.

Jsou země, držící pyrotechniku na uzdě přísnými pravidly, která ale dokáží a hlavně chtějí tvrdě vymáhat.
 
Čímž jsem u zmíněné politiky, která hraje roli u nás. Každý z politiků se chce někomu zalíbit - chce být volen a tak se dělí i názor na průběh silvestrovských oslav. Populismus vyhrává nad logikou, racionálním myšlením, neřkuli snahou o rozumný kompromis. A tak to dopadne, jako vždycky.

Pokud jde o petardy, světlice a ohňostroje, bude to někde jako u Verdunu a jinde - skoro taky tak. Málo kde ale ke spokojenosti většiny.
 
Takže raději - veselý ale i bezpečný konec roku a úspěšný vstup do toho příštího.

Spustit audio
autoři: Petr Voldán , baj

Odebírat podcast

Související