Makové lívance se švestkovou omáčkou a zakysanou smetanou. Můžete na ně chodit, dokud jsou na stole
Recept na lívance nechybí snad v žádné domácí kuchařce. Mimochodem, víte, že slovo lívanec je odvozeno od slovesa lít, jelikož se jedná o moučník z litého těsta?
Dnes si společně pořádně zavaříme. Připravíme si „lívance“. A přijdou si na své všichni - ať už jste na sladké nebo naopak na slané. Dali jsme totiž hlavy dohromady a těch receptů jsme našli tolik, že by nám jeden pořad nestačil.
- 200 g hladké mouky
- 180 ml mléka
- 1 vejce
- 50 ml piva
- 30g cukru krystal
- 10 g mletého máku
- 20 g másla
- sůl
- čerstvé švestky
- voda
- cukr třtinový
- citrónová šťáva
- zakysaná smetana
- cukr moučka
Je to rychlé - je to chutné - a navíc, pak na lívanečky můžete chodit celé odpoledne. Tedy, pokud zbude.
Ono upřímně řečeno - udělat dobré lívance - není nic náročného. Záleží ale na tom, s čím si je dáme. Ale co se týká těsta, s tím bychom neměli mít problém. Základní suroviny určitě dobře znáte. Nebo ne?
Lívance jsou dobrotou, která potěší každého, ale zajásají nad nimi hlavně děti. Jde o kypřený druh moučníku, podobný palačince, který je vyráběn smažením těsta z mouky, mléka, případně i jogurtu či kefíru, prášku do pečiva nebo droždí u kynuté varianty, vajec, případně i jiných přísad a který je populární zejména v českých zemích. Má podobu tenké placky.
Postup:
Švestky vypeckujeme a nakrájíme na menší kousky do rendlíku. Přidáme vodu, cukr a citronovou šťávu, promícháme a zahřejeme k varu. Pak snížíme teplotu a za občasného promíchání vaříme 10 až 15 minut doměkka. Jakmile omáčka zhoustne, odstavíme ji.
Mezitím připravíme těsto: Ve středně velké míse smícháme vejce, pivo a mléko. Přisypeme mouku, cukr a kypřicí prášek. Metličkou vyšleháme hladké těsto. Nakonec zapracujeme mák a špetku soli.
Ve větší pánvi rozehřejeme máslo. Ztlumíme teplotu na mírnou až střední a do pánve dáváme po lžíci těsta v rozestupech. Opečeme lívanečky dozlatova, z každé strany 1 až 2 minuty. Na povrchu lívanců se začnou tvořit bublinky, které při prasknutí zůstanou „otevřené“.
Smetanu promícháme s cukrem.
Lívanečky podáváme se smetanou a švestkovou omáčkou.
Dobrou chuť!
Související
-
Lívance z podmáslí s borůvkami si zamilujete. A můžete na ně chodit celé odpoledne. Pokud zbudou
Dnes si pořádně zavaříme. Připravíme si lívance. A přijdou si na své všichni - ať už jste na sladké nebo na slané. Dali jsme totiž hlavy dohromady a receptů našli spoustu.
-
Recepty na zdravé ječné lívance, pohankové palačinky a ovesnou kaši s jablky a tvarohem
Ing. Barbora Hernychová ví jak zdravě a chutně vařit. Zdraví začíná v naší trávící soustavě. Proto má pro vás tři zajímavé recepty. Vyzkoušejte je, určitě nebudete litovat!
-
Kefírové lívance s rybízovým máslem si zamilujete. A můžete na ně chodit celé odpoledne
Dnes si společně pořádně zavaříme. Připravíme si „lívance“. A přijdou si na své všichni - ať už jste na sladké nebo naopak na slané.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.