Křečové žíly řešte kvůli riziku zhoršení do pokročilejších stadií. Mohou dospět do bércového vředu
Onemocnění křečových žil je problém, který postihuje podle nějakých údajů téměř 70 procent žen a 50 procent mužů, takže páni jsou na tom o něco lépe. My budeme dnes řešit, co s křečovými žilami, jak je odstranit. Často lidem vadí z kosmetického hlediska, protože je to problém, který je vidět. Ale je to problém hlavně funkční.
Cévní chirurg MUDr. Miloslav Pirkl z kliniky Medivasc v Pardubicích a zástupce primáře oddělení cévní chirurgie pardubické nemocnice je hostem naší radioporadny.
V čem funguje hůře žíla, na které jsou už vidět pod kůží tmavé uzlíky?
Křečové žíly jsou v podstatě projevem choroby, která se jmenuje velmi originálně chronická žilní nemoc. A je to už stadium, kdy žilní stěna a chlopně v žíle povolily a začínají se tvořit ony viditelné uzly, které se většinou na začátku pacientům nelíbí esteticky. Nicméně tato chronická a zhoršující se choroba, může skončit až bércovým vředem.
Neznamená to, že, kdo má varixy nebo-li křečové žíly, tak automaticky musí dospět do bércového vředu, ale má výrazně vyšší pravděpodobnost, a to až o 40 procent.
Jak rychle tohle onemocnění postupuje v čase?
Většinou velmi pozvolna, pokud jsou to tzv. varixy primární. Choroba povoluje žilní stěnu, takže se vyvíjí v dekádách. Ale je to znatelné a představuje to takový ten syndrom žáby v ohřívané vodě. Prostě pacient to sám na sobě nevidí a najednou přijde třeba s otoky, a to už je trošku závažnější zdravotní problém.
Varixy dolních končetin jsou důsledkem toho, že příroda úplně nechtěla, abychom slezli ze stromů a postavili se na zadní.
MUDr. Miloslav Pirkl, cévní chirurg
Pak jsou varixy sekundární, které většinou nasedají v našich podmínkách na žilní trombózy. Vytvoří se na popud toho, že pacient prodělal žilní trombózu, tedy v hlubokých žilách. A tam to pak prograduje poměrně rychle.
Pak jsou ještě tzv. metličky. To je mírnější stadium křečových žil nebo je to úplně něco jiného?
Čtěte také
Je to v podstatě mírnější stadium žilní nedostatečnosti. My to do balíku chronické žilní nemoci zařazujeme, ale je to většinou problém skutečně estetický. Nemá funkčně na končetinu vliv, ale často se pod těmi metličkami skrývá ultrazvukový nález. Už je tam žilní nedostatečnost, tedy nedomykavost žilních chlopní.
Proč je důležité křečové žíly řešit a nenechávat je jen tak?
Ženy se většinou chtějí líbit, takže to je důvod primární. Aspoň určitě u mladších ročníků. A je vhodné to řešit právě pro riziko oné progrese, toho zhoršení do pokročilejších stadií, se kterými už je někdy potom trošku svízel jak pomoci.
Čtěte také
Co hrozí při zánětu křečových žil?
Zánět křečových žil je v podstatě trombóza. Ono se to dnes trošičku překvalifikovalo, i lékaři používají jinou terminologii, takže mluvíme o tzv. povrchové žilní trombóze. Která ale není tak závažná jako hluboká žilní trombóza. Zánět žil je sraženina v povrchových žilách, což se vyhojí v absolutní většině případů bez nějakého ovlivnění na zdraví nebo na životě pacienta.
Nicméně už to pak s sebou nese různé následky ve smyslu zatvrdlin, barevných změn a podobně. Je to na té končetině skutečně vidět. Už může zůstat, laicky řečeno, nezdravá.
Čtěte také
Jsou křečovými žilami ohroženy jen naše dolní končetiny? Nebo se mohou vyskytnout i jinde?
Varixy dolních končetin jsou vlastně důsledkem toho, že příroda úplně nechtěla, abychom slezli ze stromů a postavili se na zadní. Takže tzv. tříselný kanál, odkud je většinou zdroj toho problému je skutečně kus slabiny našeho těla z pohledu nauky o léčbě chorob žil. Ale u žen pak často to souvisí i s tzv. syndromem pánevní kongesce, to znamená s varixy, laicky řečeno, okolo vnitřního genitálu. Tedy okolo dělohy, vaječníků a vejcovodů. Často to i spolu souvisí.
Celou radioporadnu o křečových žilách s MUDr. Miloslavem Pirklem si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Zánět hlubokých žil je „časovanou bombou“. Kdykoliv hrozí embolie, která může být smrtelná
Zánět žil se podle místa svého vzniku i závažnosti rozlišuje na zánět povrchových žil (tromboflebitidu) a hlubokých žil (flebotrombózu). První se projevuje zarudnutím.
-
Bolest nohou při chůzi může být známkou rozšířené sklerózy tepen a varováním před možným infarktem
Vedoucí lékař Angiocentra Fakultní nemocnice Hradec Králové Doc. MUDr. Radovan Malý, Ph.D. hovoří v naší radioporadně na téma: cévní onemocnění.
-
Prevencí proti nebezpečné trombóze. Její příznaky bývají nenápadné a proto jsou často přehlíženy
Sedavé zaměstnání či sedavý způsob života, dlouhé cesty autem nebo letadlem a k tomu věk nad 50 let. To jsou hlavní rizikové faktory ovlivňující vznik trombózy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.