Křečové žíly trápí ženy i muže všech věkových skupin. Žilní poradna s prof. MUDr. Jaroslavem Malým

30. duben 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy prof. MUDr. Jaroslav Malý, CSc.ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

prof. MUDr. Jaroslav Malý, CSc. v naší radioporadně na téma: křečové žíly. Jak jim předcházet a jak je léčit. 

Křečové žíly patří mezi rozšířená onemocnění, v současné době je prevalence onemocnění v populaci 10-15 %. Problém varixů je ovšem u žen třikrát častější než u mužů. Hlavním rizikem významných křečových žil je chronická žilní nedostatečnost, která může vést až k bércovému vředu, méně časté jsou záněty povrchových žil a trombózy.

Příčinou vzniku křečových žil je poškození povrchního žilního systému, kdy se v povrchových žilách na nohou přestanou řádně uzavírat jednocestné chlopně a propouštějí krev nazpět. Tím dochází k jejich postupnému rozšiřování. Vzniknou tak křečové žíly, jak je známe.

Na poškození chlopní má určitý vliv dědičnost. Dalším faktorem je nadváha, vedoucí k větší zátěži žilního systému. Častější výskyt u žen je dán těhotenstvím. Žilní tlak v dolních končetinách v tomto období zvyšuje zvětšující se děloha.

Křečové žíly

Důležitým faktorem je také sedavý způsob zaměstnání nebo dlouhodobé stání. Krevní tok je totiž podporován takzvanou svalovou pumpou, tedy pohybem svalů, které vedou k stlačení žil a tím i k urychlení žilního toku. Sedavý způsob zaměstnání nebo naopak dlouhodobé stání a nedostatek fyzické aktivity pak vede ke zpomalení toku, a v důsledku toho pak k typickým otokům a únavě dolních končetin.

Nejčastěji jsou proto postiženi lidé pracující v kancelářích, prodavačky, kadeřnice, učitelky a podobně.

Prvními příznaky onemocnění jsou časté pocity únavy končetin, přechodné otoky, většinou v letních měsících, klidové bolesti končetin, nejčastěji v noci. Dále se objevují rozšířené žilky na dolních končetinách nebo později i typické vystouplé vinuté křečové žíly.

Nejzávažnějším stavem jsou pak změny barvy a kvality kůže, zejména ztmavnutí a zatuhnutí otoku v okolí kotníků.

prof. MUDr. Jaroslav Malý, CSc.ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové spolu s Janou Kudyvejsovou
autoři: Milan Baják , kud
Spustit audio

Související