Michaela Drábková, koučka pro komunikaci se psy: Znaková řeč pro psy aneb Nikdo se nerodí zlý

30. leden 2025

Největší audioportál na českém internetu

Michaela Drábková ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové | Foto: Milan Baják, Český rozhlas

Ing. Michaela Drábková, koučka pro komunikaci se psy a také autorka knihy Znaková řeč pro psy

Hostem radioporadny je Ing. Michaela Drábková, koučka pro komunikaci se psy a také autorka knihy Znaková řeč pro psy. Povídáme si o výcviku pejsků, o tom, jak s nimi správně komunikovat, aby byl spokojený pán i zvíře, jak komunikovat, možná beze slov, aniž bychom si vykřičeli hlasivky. 

Knížka je asi soubor vašich poznatků z praxe, z čeho jste vycházela?
Ano, vycházela jsem ze sebe, ze své praxe, z celoživotních úspěchů s pejsky, se zvířaty. A musím říci, že mě to dovedlo k poznání, že jsme všichni z přírody a nikdo se nerodí zlý. Všechno, co se mezi námi odehrává, je získané a vůbec to v partnerství s pejskem člověk mít nemusí špatné.

Někdo mě nazývá andělem propojení. Potíže se mohou rozplynout, když zjistíme jejich zdroj a naučíme se komunikaci, které pejsek rozumí.
Ing. Michaela Drábková, koučka pro komunikaci se psy

V čem dělají majitelé psů zásadní chyby?
Máte pravdu, ke mně se dostávají spíše případy s problémy a dotazy, jak problém řešit. Já musím říci, že jsem průvodcem člověka k lepšímu vzájemnému porozumění s pejskem pro každodenní život. A tvrdím, že problém nastává z nedorozumění. Někde něco člověk opomene a najednou je z toho neposlušnost, štěkání, agresivita.

Čtěte také

Těch nepříjemných případů je hodně a složitě se řeší. Je daleko jednodušší se do toho problému nedostat a začínat od začátku, protože samozřejmě nikdo učený z nebe nespadl. Je potřeba, abychom věděli, že v každém věku, v každé situaci se dá něco udělat pro to, abychom se my s pejskem měli dobře.

Takže vždy pracujeme na různých potížích. A protože já se věnuji celostnímu přístupu člověka v rámci partnerství v každodenním životě, nemusí to být jen výchova, trénink, ale díváme se na to, kde jsou zdroje těch překážek v rámci komunikace obou jedinců, kteří jsou v tom partnerství, člověk i pejsek.

Někdo mě nazývá až andělem propojení. Spousta těch potíží se potom může rozplynout, když přijdeme na jejich zdroj a naučíme se umění komunikace, které pejsek rozumí. Aby nám lidem porozuměl daleko lépe.

Název mé knížky vychází z toho, že člověk komunikuje rukama a i když nepoužívá slova, tak je jasné, že druhá strana mu může rozumět.
Ing. Michaela Drábková, koučka pro komunikaci se psy

Je pravda, že se potřebujeme správně naladit my na psa a on na nás? Aby vycítil naši náladu či nervozitu. Co je tedy zapotřebí k tomu, aby nám pes dobře rozuměl?
Mnoho lidí řeší, jak porozumět pejskovi. A my se společně díváme na to, jak porozumět tomu, čemu on rozumí od nás. Aby ta komunikace pro něj byla srozumitelnější. A bavíme se o náladách a emocích, protože pejsek je takový náš čtenář, přečte nás do nejhlubšího bodu naší duše. A ví úplně všechno. On nám hodně pomáhá.

Čtěte také

Pro člověka vědomého pejskaře, který chce s pejskem dál spolupracovat, nejen jednostranně trénovat, je umění komunikace, které sdílím, velmi nápomocné právě v tom, že se naučí spoustě věcí, které potřebuje vidět v přítomném okamžiku. Odlehčí si od různých stresů a překážek, které si někdy vytváříme sami, tím, že něco nezvládáme nebo kontrolujeme náš protějšek.

Ale partnerství je lepší spíše postavit na dohodách. Takže člověk může pracovat i na vnímání, na pozorování přítomného okamžiku, jak a co udělat a zdokonalit. To může člověk velmi lehce, protože vše, co umí pejsek, umíme také, jen jsme to zapomněli. Tedy my společně objevujeme, jak propojit člověka a pejska ve společné řeči, tak, aby si rozuměli.

Ovšem nedá se říci konkrétní rada, protože každý jsme jiný a každý pejsek je jiný. Každá situace, kterou řešíme, bývá úplně jiná a ovlivněná spoustou věcí, které buď vidíme, a to je super, když to člověk vnímá, nebo potom i nevidíme, ale pejsek je vnímá. Řešíme tedy všechny úrovně komunikace, aby se člověku odlehčilo a pejsek začal poslouchat.

Čtěte také

My známe znakovou řeč pro hluchoněmé lidi. V čem spočívá ona znaková řeč pro psy? Jsou to nějaká konkrétní gesta, která nám poradíte? Nebo si my můžeme vymyslet i svoje?
Název mé knížky vychází z toho, že člověk komunikuje rukama a i když nepoužívá slova, tak je jasné, že druhá strana mu může rozumět, pokud jsou na stejné vlně a umí to oba dva. Takže ano, jsou to gesta.

Ale knížka ukrývá i tajemství, která může člověk použít pro každodenní život a není to pouze o gestech, je to o celkovém přístupu člověka. Já tomu říkám dohoda pro partnerství. Co člověk vysílá, aby ho pejsek poslouchal.

Znamená to, že pokud bychom se naučili používat onu znakovou psí řeč, takže nemusíme vůbec využívat slovní povely?
Komunikace člověka k pejskovi se odehrává ve čtyřech rovinách. Znakování je jedna věc, slovo je druhá věc, a pak jsou ještě další, které se pak samozřejmě lidé mohou dozvědět stránkách mé knihy. Třeba znaková řeč je o pohybu, o postavení, o tom, jakým způsobem tělo ukazuje pejskovi, co dělám.

Jana Kudyvejsová a Michaela Drábková ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Celou radioporadnu s Ing. Michaelou Drábkovou, koučkou pro komunikaci se psy, si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj

Související