Lymfatický systém jako tichý hrdina našeho zdraví. Významně pomáhá správně hospodařit s vodou v těle
V radioporadně se zaměříme na lymfatický systém. Víte, že ve vašem těle neustále proudí tekutina, která se stará o detoxikaci, imunitu a celkovou pohodu? Lymfatický systém je považován za tichého hrdinu našeho zdraví. Možná jste o něm nikdy neslyšeli, ale věřte, že si zaslouží naši pozornost, protože když se takzvaně ucpe, přichází únava, otoky, častější infekce.
Pozvání do Českého rozhlasu Hradec Králové přijal doc. PharmDr. Miloslav Hronek, Ph.D. z Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy, který vám poradí, čeho se vyvarovat a jak naopak lymfatický systém podpořit.
Když lymfa neproudí, může to potom být příčinou řady zdravotních problémů. Důležité látky se nedostávají tam, kam mají.
doc. PharmDr. Miloslav Hronek, Ph.D. z Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové
Dá se lymfatický systém nějak zjednodušeně popsat? Abychom měli představu, jak vypadá.
Kdybychom viděli obrázek, jak lymfatický systém vypadá, tak budeme mít pocit, že se díváme na cévy v organismu. To znamená, že je zastoupený lymfatickými cévami a jsou tam ještě takové filtrační útvary, jako lymfatické uzliny, které v případě zánětu natečou a jsou problémy.
Čtěte také
Můžu tedy říci, že je to vcelku zajímavý systém, kterému je dobré věnovat naši pozornost. Protože si myslím, že to je relativně dost významná část našeho těla, která plní svoji určitou funkci a může být mnohdy problémem u řady zdravotních potíží.
Proč je lymfatický systém tak důležitý?
Protože on vlastně významně pomáhá hospodařit s vodou v našem těle. Kdyby se na jeden den zablokoval nebo přestal existovat, tak dojde ke zhroucení celého organismu. Takže ten systém odvádí z těla nadbytečnou vodu. To je jedna věc.
Pak má další důležitou funkci, například když si dáme nějaké tučné jídlo, tak kdybychom se podívali na lymfu, tak tekutina, která v ní proudí, je bíle zakalená. Protože to je jediná cesta, kterou se dají transportovat některé tuky, obzvláště s dlouhými mastnými kyselinami. V tom tuku jsou rozpuštěné i vitamíny.
Významnou funkcí lymfatického systému je imunita. Je to vlastně místo, kde se naše tělo dokáže bránit vůči patogenu.
doc. PharmDr. Miloslav Hronek, Ph.D. z Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové
A když lymfa neproudí, může to potom být příčinou řady zdravotních problémů. Důležité látky se nedostávají tam, kam mají.
Čtěte také
A třetí důležitou, neméně významnou funkcí lymfatického systému je imunita. Tam hraje relativně velkou roli. Protože jak už říká název lymfa, lymfatický systém obsahuje lymfocyty jako jedny z bílých krvinek, které produkují protilátky, ale třeba také bojují proti nádorovým buňkám. A vedle toho ještě obsahuje řadu dalších buněk, jako třeba makrofágy a dendritické buňky.
Nechci zacházet příliš do velkých detailů, ale proč to říkám. Je to vlastně místo, kde se tělo dokáže bránit vůči patogenu a dokáže zároveň i transportovat řadu toxických látek. Jinými slovy, je žádoucí, aby lymfatický systém pracoval a proudil.
Čtěte také
Poznáme, když naše lymfa přestane fungovat? Tak natečeme?
Ano, těch problémů může nastat víc. Často to bývají právě otoky, a to především tam, kde nejvíc působí gravitace, tedy dolní končetiny, někdy i ruce. Projeví se to třeba i zvýšeným napětím pokožky, kde se hromadí voda a neodtéká, což je také důležitá věc. Nebo i hrdlo a další místa, protože poruchy proudění většinou bývají v lymfatických uzlinách.
Můžeme si to představit jako kanály těla, systém, který odvádí vodu a toxiny procházejí přes čistící jednotky. A to jsou právě ony lymfatické uzliny. Když tam dojde ke kontaktu s nějakým patogenem nebo toxickou látkou, vyvolá to zánět. Jako kdybychom tam dali stavidlo do toho odtoku a na základě toho se potom tekutina hromadí a začne problém.
Celou radioporadnu o lymfatickém systému v našem těle s doc. PharmDr. Miloslavem Hronkem, Ph.D. z Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.