Psoriatická nemoc či artritida. Může postihnout kohokoliv, významnou roli hraje autoimunitní reakce
V dnešní radioporadně se věnujeme zánětlivému onemocnění zvanému psoriatická artritida, které postihuje kůži a klouby. Zjistíme, kdy zpozornět, jestli je nemoc infekční, jak vypadá léčba a její novinky a jestli je chronickému zánětu možné předcházet? Pozvání do studia přijal doc. MUDr. Petr Bradna, revmatolog Fakultní nemocnice Hradec Králové.
Dá se jednoduše říci, co to je psoriatická artritida?
My skoro raději v poslední době mluvíme o psoriatické nemoci. Je to onemocnění, které má řadu stránek, z nichž jedna, ta kožní, je psoriáza, neboli česky lupénka, velmi časté kožní onemocnění. Ale tohle onemocnění postihuje řadu dalších orgánů, mimo jiné srdce a cévy, ale také pohybový aparát. A v takovém případě mluvíme o psoriatické artritidě.
Nemoc může postihnout kohokoliv, kdo trpí kožní lupénkou. Ale za určitých okolností stačí i u někoho z jeho příbuzenstva.
doc. MUDr. Petr Bradna, revmatolog Fakultní nemocnice Hradec Králové
Jaké jsou hlavní příčiny vzniku tohoto onemocnění? Hraje roli genetika, životní styl nebo něco jiného?
Až na tuhle otázku někdo najde odpověď, tak za to bude nějaká velká medaile. Tedy úplně přesně neodpovím, pouze to, že patogeneze, tedy pro vznik toho onemocnění hraje poměrně významnou roli autoimunitní reakce.
Čtěte také
To ale znamená, že se toto onemocnění může vyvinout prakticky u kohokoliv?
Bohužel, v zásadě ano. Pro určitou klasifikaci, aby to lékaři měli trošku jednodušší, se vychází především ze zmíněných kožních změn. Tedy může to postihnout kohokoliv, kdo trpí kožní lupénkou, ale za určitých okolností ani nemusí ona lupénka být přítomna u konkrétního pacienta, ale u někoho z jeho nejbližšího příbuzenstva.
Horolezec Honza Trávníček má tuto nemoc. To je známý případ. Ona ho částečně paralyzovala, ale pomohla mu následně biologická léčba. Čímž chci říci, že i s touto vážnou diagnózou se v dnešní době dá poměrně úspěšně bojovat.
Honza Trávníček je skvělý příklad toho, jak úspěšná terapie může být. Tu jeho historii trošku znám, je to ukázka velmi těžce probíhajícího onemocnění, kdy kožní postižení nezůstalo samo, jako tomu bývá třeba u zhruba dvou třetin pacientů, a došlo tam i k dalším projevům, především kloubním.
A tento milovník hor byl v podstatě téměř vyřazen ze své práce a ze své největší záliby, protože mu to klouby nedovolily. Naštěstí pokroky v moderní terapii mu umožnily, pokud vím, že opět zase leze někde po horách.
Začátky v dětském věku nejsou úplně nejčastější, nicméně tohle onemocnění si bohužel nevybírá žádnou věkovou kategorii.
doc. MUDr. Petr Bradna, revmatolog Fakultní nemocnice Hradec Králové
Určitě se jedná i o bolestivé onemocnění. Když začne revmatická artritida, tak asi mnozí vědí, co to obnáší.
Je to tak. Naštěstí v jeho případě to dopadlo velmi dobře. Postižení pohybového aparátu se může vyskytnout zhruba u třetiny pacientů, kteří trpí kožní lupénkou. Tedy je to záležitost nejen závažná, ale také poměrně velmi častá.
Čtěte také
Co děti, mladí nebo až dospělí trpí tímto onemocněním?
To je obzvláštní problém, pokud se to stane v mladém věku. Naštěstí ony začátky v dětském věku nejsou úplně nejčastější, nicméně tohle onemocnění si bohužel nevybírá žádnou věkovou kategorii.
Četla jsem zajímavý průzkum, že se tyto nemoci objevují minimálně prý u Eskymáků, Indiánů a Japonců. Takže je tam i nějaký vliv prostředí?
Ne snad přímo vliv prostředí, spíše genetických znaků. Prakticky každé autoimunitní onemocnění má nějakou preferovanou skupinu, kde se vyskytuje častěji než u těch ostatních. A naopak nějakou skupinu, kterou relativně šetří. U některých nemocí znaky genetické podstaty zvyšují riziko propuknutí onemocnění, většinou to nebývá jeden typický znak, ale souběh řady genetických markerů.
Třeba u revmatoidní artritidy, jako nejčastějšího kloubního autoimunitního zánětu, existuje kolem stovky genetických znaků, které nějakým způsobem zvyšují nebo snižují riziko nemoci.
Celou radioporadnu s doc. MUDr. Petrem Bradnou, revmatologem Fakultní nemocnice Hradec Králové, si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Revmatologická poradna. Revma není pouze nemoc starých lidí....
Revma je vážné autoimunitní onemocnění, které napadá hlavně klouby a není tak jednoduché ho diagnostikovat. Příznaky revmatoidní artritidy mohou totiž ukazovat i na...
-
Podobnost jen zdánlivá. Víte, jak se liší artróza a artritida? Rozdíl vám vysvětlí MUDr. Petr Bradna
Ačkoliv jsou si slova artritida a artróza velmi podobná, neznamenají totéž. Každé z těchto kloubních onemocnění má jiný původ a průběh. Rozdíl najdeme v druhu poškození.
-
Žádná bolest není úplně normální. Vždy je lepší zjistit, z čeho pramení, říká zkušená farmaceutka
Radioporadny Českého rozhlasu Hradec Králové je dnes zaměřena na bolesti a otoky kloubů a svalů, revmatoidní artritidu, artrózu, Bechtěrerovu nemoc, ale i osteoporózu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.