Výhody malé, dobře stavěné a situované psí boudy na zahradě aneb Starého psa novým kouskům nenaučíš
Radioporadna o zvířatech, o našich domácích mazlíčcích. Naším hostem je veterinární lékař MVDr. Václav Bartoš. Aktuálním ročním obdobím je zima, počasí má být podle předpovědí jako na houpačce, jako na horské dráze. Jak se tedy z zimě starat o naše čtyřnohé kamarády?
Hrozí i psům prochladnutí?
Prochladnutí pejskům hrozí, stejně jako nám. I my zvěrolékaři se v posledních týdnech čím dál častěji setkáváme s typicky podzimním a zimním onemocněním, což jen kašel. Zasažené dýchací cesty se projevují kašlem, kýcháním, pacienti jsou nesví, bez nálady, nemají chuť k jídlu, bolí je v krku, takže nechtějí tvrdou stravu, odmítají granule nebo jí podstatně méně.
Záleží, jestli je pes aktivní. Pak může i mrznout a neprochladne. A naopak, může nastydnout a ani mrznout nemusí, když bude jen sedět.
MVDr. Václav Bartoš, zvěrolékař
Z toho je kolikrát majitel psa velmi znepokojen. Takže prochladnutí jim hrozí a infekce také. Pak máme i prochladnutí jiného typu, což je třeba prochladnutí kloubů. Kloub je obecně velmi citlivý, to známe sami na sobě, když má někdo problém s klouby. A když prochladne, tak kloub začne bolet. Ať je to na prstech, kyčelní či kolenní kloub, je to v zásadě jedno.
Čtěte také
Všechny klouby jsou na tom stejně a tedy i psům hrozí stejný problém. Naopak teplo kloubům prospívá, ovšem v zimě tepla není tolik a prochladnutí hrozí. Pejsek může prochladnout i když nemrzne. Významný podíl na tom má to, jestli je pes aktivní. Když půjdete na procházku, bude běhat, budete s ním aktivně něco provozovat, tak může i mrznout a neprochladne.
A naopak, ani mrznout nemusí, ale když bude jen sedět a ještě někde na studeném místě, na průvanu, kde třeba pofukuje, a nemá až takové osrstění, není pes otužilý a zvyklý, tak vám prochladne poměrně snadno. Může celkově nastydnout, dostane kašel, zánět dýchacích cest, nebo mu prochladnou klouby a pak má problémy s pohybem.
Je velkou chybou, když chcete mít psa na zahradu a řeknete si, je to ještě štěňátko, tak ho tam dávat zatím nebudeme. Pes si musí zvykat.
MVDr. Václav Bartoš, zvěrolékař
Pokud máme psa částečně venku, jak bychom mu měli zajistit, aby se právě tohle nestalo?
Pokud je to venku míněno na zahradě, kde ho necháváte, nebo je to venkovní pes, tak je důležité, aby měl své zázemí, ve kterém se může zahřát. Ideální prostor je psí bouda, která by měla být správně zateplená a s předsíňkou. Předsíňka je prostor, který odfiltruje průvan.Čtěte také
A je ten druhý prostor, který může být i relativně malý. Není dobré dělat pejskovi velikou boudu, jako měl Maxipes Fík, to je vlastně špatně. Ten prostor by měl být ideální na velikost toho psa, aby se tam stočil, měl tam pelíšek a neměl moc prostoru kolem sebe, aby si celý objekt pěkně vyhřál. Když si ho vyhřeje a bouda bude zateplená, tak bude mít velmi komfortní podmínky a neprochladne.
Takže takové místo, ideálně dobře stavěná a situovaná psí bouda dostačuje, pokud se pejsek naučí do té boudy chodit a využívat ji. Je potřeba ho na boudu zvykat už odmala. Když si lidé pořídí štěně, tak jim vždy říkám, aby si uvědomili, na co ho v životě chtějí mít. A kde ho chtějí mít, co s ním chtějí podnikat, za jakým účelem si ho pořizují.
Čtěte také
Je velkou chybou, když chcete mít psa na zahradu a řeknete si, je to ještě štěňátko, tak ho na zahradu dávat zatím nebudeme. Až vyroste a budou mu 2 až 3 roky, tak ho tam teprve nedáte. A pak je pro psa velmi těžké, když už je dospělý, naučit se nové věci a trošku to pak nechápe, když ho z kanape vystrčíte ven do zimy a má si zalézt do boudy.
Nerozumí tomu a neví proč. Nezná to tam a je velmi těžké ho to potom naučit. Jak se říká, starého psa novým kouskům nenaučíš, tak to platí. Když jej budete na boudu zvykat odmala, on to velmi rychle pochopí a ten komfort si tam najde. Zjistí, že je mu tam dobře, je tam teplo, je to místo, které si oblíbí. Znám spoustu psů, kteří se to naučili odmala a nemají s tím problém.
Celou radioporadnu s veterinárním lékařem MUDr. Václavem Bartošem si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Nastydnout může i domácí mazlíček. Potřebuje potravu doplněnou o vitamíny i péči o srst a tlapky
I když máte pocit, že váš pes nebo kočka mají na zimu kožich dost hustý, takže jim mráz neublíží, raději na to nespoléhejte. Péči potřebují především jejich tlapky.
-
Zimní období je ideální pro kastraci koček a psů. Ambulantní zákrok přináší zvířeti mnoho výhod
Veterinární radioporadna. Poradíme s problémy vašich domácích mazlíčků. Naším hostem je veterinář MVDr. Petr Burka z Veterinární kliniky HKvet s.r.o. v Hradci Králové.
-
V zimě potřebují naši domácí mazlíčci zvláštní péči. MVDr. Vlaďka Teplá v rozhlasové poradně
Zvěrolékařka MVDr. Vlaďka Teplá v naší rozhlasové veterinární poradně na téma: specifika péče o naše domácí mazlíčky v zimním období.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.