Nekrmte psa lidskou stravou. Ani netušíte, jak mu kořeněné a slané pokrmy poškozují zdraví

4. prosinec 2019

I naši čtyřnozí miláčci mohou trpět nadváhou. Obezita psů, správná krmná dávka a nevhodná strava. Jak poznám, že je pes obézní? Jaká zdravotní rizika obezita představuje? Jak mohu s obezitou u svého čtyřnohého miláčka bojovat? Jakou mohu zvolit stravu? Jak dlouhou lhůtu spotřeby mají granule a kde je ideálně skladovat? Stravovací hříchy v období Vánoc.

Jana Kudyvejsová a Martin Pučálka ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Odborník na výživu psů a koček Martin Pučálka v naší radioporadně na téma: poruchy příjmu potravy domácích mazlíčků a časté chyby při skladování krmiva.

Většina zvířat miluje jídlo, ale pro některé mohou poruchy příjmu potravy způsobit vážné zdravotní problémy. Zatímco lidské poruchy příjmu potravy jsou dobře známy, u našich zvířecích přátel s nimi nejsou majitelé plně srozuměni.

Poruchy příjmu potravy o kterých byste měli vědět

Přejídání
Některá zvířata snědí tolik jídla, kolik jim dáte. Do jisté míry je toto chování normální. Dost často je problém přejídání spíše problémem překrmování.

Čtěte také

Pokud váš mazlíček prosí o jídlo ustavičně v průběhu dne, je to nejspíš proto, že ví, že ho nakrmíte. To je chování, které musíte jako majitel změnit.

Přejídání může vést k obezitě a ke komplikacím jako je onemocnění jater, cukrovka, potíže s dýcháním, bolesti z fyzické námahy, trávící problémy a další.

Nevhodná strava nebo zhoršená schopnost vstřebávat živiny kvůli onemocnění trávicího traktu může také ovlivnit chuť k jídlu. Jestli je přejídání a škemrání spíše otázka chování a už trvá dlouho, měli byste se poradit s odborníkem na zvířecí psychologii.

Moc rychlé jezení
Jezení jídla moc rychle může jít ruku v ruce s přejídáním, ale má vlastní sadu problémů. Někteří jedinci hltají jídlo, aniž by ho vůbec rozkousali. Riskují udušení nebo zvracení, když mají jídlo v sobě prakticky hned. Zvířata, která jedí moc rychle, si mohou vyvinout zánět žaludeční výstelky.

Poznáte, co váš pejsek potřebuje?

Mezi způsoby, jak se s tímto chováním poprat, nebo se ho zbavit úplně, patří například menší porce, klidně i jen sousta, aby si zvíře zvyklo na pomalejší tempo. Také zajištění klidného a příjemného místa daleko od ostatních zvířat mu uleví. Existují i speciální dávkovače a misky, které nutí zvíře vice se snažit, aby se dostalo k jídlu, což také znamená zpomalení.

Jezení málo nebo anorexie
Příznaky jsou většinou slabost, nereagování, úbytek váhy, letargie, deprese, průjem, zvracení a další. Je rozdíl mezi anorexií, která je extrémní ztrátou chuti k jídlu a pseudo-anorexií, kdy zvíře jíst chce, ale nemůže kvůli bolesti nebo zdravotnímu stavu. Rozlišit příčinu je důležité pro určení léčby.

Pes, úsměv, domácí mazlíček, hlídač, obojek. Ilustrační foto

Ztráta chuti k jídlu může být z léků, cukrovky, onemocnění ledvin, zánětu slinivky břišní, problémů s trávicím ústrojím, imunitních onemocnění, rakoviny, vystavení toxickým látkám, stresu, změně v prostřední nebo jídle.

Trpí váš pes nadváhou?

Většina psů od přírody miluje jídlo. Někteří by nejraději jedli od rána do večera, kdyby měli možnost. Zvláště se to projevuje u větších plemen psů.

Čtěte také

Úplně za to však nemohou, je to i v jejich genech zděděných po vlcích. Ti při lovu nebyli vždy úspěšní a tak, když se jim podařilo nějaké zvíře ulovit, museli honem kořist sežrat, aby nepodlehla zkáze. Odtud tedy pochází instinkt psů „Když vidím jídlo, jím".

Jenže domestikovaní psi již žijí v naprosto odlišných podmínkách, než divocí vlci. Žijí v době hojnosti. Nemusí lovit, aby se najedli, a také jedí pravidelně, většinou minimálně jednou denně a v dostatečném množství, aniž by museli vynaložit nějaké větší úsilí.

Pokud tedy pes jedná dle svých instinktů a přejídá se, často to vede k obezitě. Je tedy naší povinností zajistit, aby se pes nepřejídal. Nedostatek pohybu a přejídání jsou nejčastější příčinou nemocí, předčasného stárnutí a smrti psů.

Prevence přejídání

Stejně jako je tomu u lidí by měl pes jíst vyváženou stravu. A kdo jediný může ovlivnit co, kdy a v jakém množství pejsek jí? Vy. Takže je na vás, jestli má pejsek takovou porci jídla, jakou má mít a nebo je jídla přespříliš a tím pádem pejsek tloustne.

Martin Pučálka ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Psa krmte kvalitním jídlem, 1-2x denně a v přiměřených dávkách. Potravu skladujte tak, aby se k ní pes sám nemohl dostat a přejídat se. Pokud máte pejsků více, je dobré mít pro každého jeho vlastní misku.

Celou radioporadnu s Martinem Pučálkou si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související