Recept výživové poradkyně Jany Krátké na zdravé vánoční cukroví bez cukru. Co tvoří jeho základ?

16. prosinec 2024

V Radioporadně si dáme něco dobrého. Naším hostem je Jana Krátká, výživová poradkyně. Chceme se dnes zahřát a mluvit o potravinách, které tak nějak přirozeně patří k zimě a k tomu, že nám udělají dobře, protože už je jedli i naši předkové. 

Určitě zmíníme i klasické potraviny, které by neměly chybět v našem zimním jídelníčku.
Je to vlastně poslední sklizeň, kterou teď máme, co se týče země. Tedy je to červená řepa, dýně, všechna kořenová zelenina. A ohřívací i hodně zasycující je například proso, neboli jáhly, pohanka. Takové základní věci, které naše babičky klasicky dávaly na talíře a nám se to jen vytratilo. Potřebujeme se k nim zase vrátit a najít jejich benefity. Vidět, co umí v našem těle udělat za zázraky.

Jana Krátká ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Z toho, co jste jmenovala, mi asi nejjednodušší připadá udělat dobrou a hustou polévku.
Perfektní. Ano, přesně tak. V takové polévce najdeme spoustu dobrých věcí a máme vlastně kompletní krásné jídlo. Celé spektrum bílkovin a sacharidů i tuků. Krásně tělo nasytíme a máme vlastně hotovo. Mnoho lidí si myslí, že stráví dlouhý čas v kuchyni, ale stačí opravdu dát do polévky kvalitní suroviny a tělo si vezme to, co potřebuje. A ještě v tom máme i pitný režim.

Čtěte také

Já bych se zastavila hned u jedné položky, a to jsou jáhly. Jaká je jejich ideální úprava a příprava?
Ideální úprava je opravdu je vyprat, až konečná voda, kterou vyléváme, bude úplně čistá. Protože ze začátku tam může být škrobovina. Výborný je třeba dát jáhly do sítka, které bude namočené v misce s vodou a pořád je budeme proplachovat. Pak v té konečné fázi je nechat přes noc namočené, vodu ráno slít a už je vaříme v čisté vodě. To je úplně ideální.

Potom budou možná i rychleji uvařené.
Určitě. Jak potkají vodu, tak je uvnitř nich to semínko, který má v sobě život. A to semínko začne mít svoji životodárnou funkci. Po uvaření nám dají výživu, kterou máme do těla dostat.

Slovo cukroví vybízí k tomu, že v tom musí být cukr, ale to není úplně pravda. Můžeme si dát variantu opravdu odlehčenou.
Jana Krátká, výživová poradkyně

Radíte lidem, jak si udržet váhu nebo trošku shodit. Promítá se to i do vašeho vánočního cukroví?
Samozřejmě. Mnoho lidí se mě ptá na varianty odlehčeného cukroví, aby si mohli pochutnat. Slovo cukroví vybízí k tomu, že v tom musí být cukr, ale to není úplně pravda. Můžeme si dát variantu opravdu odlehčenou. Základem je vařená cizrna, pak můžeme přidat kokos, kdo chce. Osladit například vanilkovým proteinem, takže si do toho dáme ještě více bílkovin.

Čtěte také

Ještě tam přidáme naturální tofu, které také za syrové rozmixujeme a vložíme do té hmoty. A krásnou barvičku můžeme udělat třeba s červenou řepou. Je to báječné i pro děti, vše dáme do mixéru a mláďátka pak už jen modelují surovinu v ručičkách. Obalí se to v kokosu nebo v kakau, v různých variantách.

To bude tedy nepečené cukroví.
Ano. Jakékoliv tvary můžete vymodelovat. Kuličky nebo různé formičky. Každý, co podle sebe už bude chtít. Pak to ztuhne, necháte to v ledničce, a když přijde návštěva, už jen hostíte. A oslníte. Všichni se diví, nepoznají tu chuť. Cizrna nabízí určitou jemnost a jak je vše jemně rozmixované, opravdu je to k nepoznání, což je úžasné. V ledničce to vydrží, pokud se to rychle nesní.

A jako sladidlo můžeme použít jakýkoliv sirup. Od čekankového, přes agáve, rýžový či datlový sirup, jsou různé druhy. A máte pak takovou domácí obdobu pochoutky Rafaelo.

Jana Krátká ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Celou radioporadnu s výživovou poradkyní Janou Krátkou si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.