Dobrá rada výživové poradkyně: Pijte tekutiny s teplotou o malinko vyšší, než je teplota vašeho těla

9. červenec 2024

Výživová poradkyně Jana Krátká v naší radioporadně. Usměvavá, dobře naladěná, odpočatá a s obrovským množstvím informací a rad, jak si počínat teď v létě, když se chystáme na dovolenou. Jak se stravovat, jaký pohyb zvolit, o tom všem si budeme povídat.

Jana Krátká ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Vy jste nám přinesla nějaké bylinky. Co to je?
To je sběr od jara, co rostlinkám vykoukly první lístečky. Je to aktuální, co teď potřebuje naše tělo. Protože příroda je opravdu geniální v tom, že nám vždy dozraje to, co zrovna v tu dobu potřebujeme. Což je super, stačí se vždy porozhlédnout po tom, co máme okolo sebe. To vše je v této směsi.

Na studenou tekutinu tělo spotřebuje energii. Není to osvěžení, naopak tělo se ochromí. S teplejší tekutinou tělo nemusí nic řešit.
Jana Krátká, výživová poradkyně

Takže je tam heřmánek, černý bez, bříza, ta je báječná na odvodňování. Je tam přeslička, řebříček, jak květ i list. Opravdu takto udělaná směs vyhovuje jak pánům, tak i ženám. A krásně se dostane do těla a začne komunikovat s našimi buňkami. Ale hlavně začne vyhazovat to, co v těle být nemá.

Čtěte také

Každý se ptá, kolik si toho má dát. Já říkám špetku si dáš do hrníčku a zaliješ horkou vodou. Neměla by být úplně vroucí, ta by to mohla zničit, stačí nějakých 90 stupňů a nechat 10 minut vylouhovat a přecedit. Získáte lahodný čaj. Lidé mají trošičku mylnou představu o tom, že musíme pít studené nápoje, ale měli bychom do sebe dostávat tekutiny s teplotou o malinko vyšší, než je teplota našeho těla, aby se tělo neunavovalo.

Unaví nás už jen to, že je venku velké teplo a jde z nás obrovské množství vláhy. Ale tím, že bychom do sebe dali studenou tekutinu, tak tělo ji potřebuje zahřát a spotřebuje na to energii. Není to osvěžení, naopak tělo se jakoby ochromí. Opravdu je lepší mít teplejší tekutinu, ta tělo najednou úplně svěží a nemusí nic řešit. A ještě s takovými podpůrnými kamarády z bylinek.

Člověk se učí, co bylinka dělá. Poznáte to zevnitř, najednou se cítíte jinak. Bylinka začne s tělem krásně komunikovat, protože pročišťuje.
Jana Krátká, výživová poradkyně

To je tedy první rada. Klidně se vydejte na bylinky, nasbírejte si je, pěkně si je usušte a udělejte si lahodný čaj. A jak často pít takový čaj?
Bylo by skvělé, kdyby člověk měl malinko povědomí třeba jen o třech bylinkách. Nemusí se jich učit celou škálu. Nasbírat co má okolo sebe. Všude je pampeliška, stačila by i přeslička a ještě třeba sedmikrásky, ty jsou celoroční. K tomu mít kopřivu a dělat čaj třeba ze dvou složek, to úplně stačí.

Já mám velkou poličku, kde mám bylinky ve skleněných, dobře uzavřených dózách a vždy jdu ráno a už intuitivně si něco vyberu. Pro čištění třeba jen kopřivu s řebříčkem nebo se sedmikráskou. Pak se člověk postupně učí, co ta bylinka dělá. Poznáváte to zevnitř, najednou se cítíme úplně jinak. Tělo je lehčí a bylinka s ním krásně začne komunikovat, protože začne pročišťovat.

Jana Krátká ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Celou radioporadnu s výživovou poradkyní Janou Krátkou si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio