Umělá inteligence slouží ve stomatologii jako „druhé oči“. Zodpovědnost ale vždy zůstává na lékaři
Stomatologická radioporadna. A zaměříme se na zubní výplně. Každý rok jsou v ordinacích ošetřeni nejméně 2 miliony lidí se zkaženými zuby, kteří dostanou 5 milionů plomb. To jsou údaje od zdravotních pojišťoven. Reálných výkonů ale bude ještě víc. My se na výplně a možnosti po zákazu amalgámu zaměříme a určitě zjistíme, jestli budeme mít nárok na něco zdarma.
Pozvání do studia přijal zubní lékař MUDr. Martin Kapitán, primář Stomatologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové. Začněme klasickou otázkou, co to je zubní výplň?
Zubní výplně jsou způsob ošetření zubu, který je napaden zubním kazem. Zjednodušeně řečeno, my při ošetření odstraníme onen kaz, odstraníme kazem poškozené zubní tkáně. A do té kavity, tedy laicky řečeno díry, vložíme nějaký výplňový materiál, který je většinou v plastickém stavu. Ten materiál následně ztuhne a tím vznikne zubní výplň, jakožto náhrada zničených tkání.
Nárůst výskytu kazů zubů se datuje do doby, kdy začala rafinace cukru, rozšířil se bílý cukr. Narostla kazivost i potřeba ošetření.
MUDr. Martin Kapitán, primář Stomatologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové
Když zub potřebuje zubní výplň, to se asi v proudu času také hodně mění?
Zub potřebuje výplň nejčastěji právě kvůli zubnímu kazu, případně sem můžeme zařadit i zlomeniny zubů, které pak většinou ošetřujeme tzv. dostavbou. Ale v principu je to stále ona výplň, je to vlastně totéž. A jestli se to měnilo v průběhu času. Pokud se budeme bavit o dohledném čase, nějakých pár desítek let, tak bych řekl, že ani ne.
Čtěte také
Rozšíření a nárůst výskytu kazů se datuje do doby, kdy se více začal konzumovat jednoduchý cukr, to znamená, začala rafinace cukru, rozšířil se bílý cukr, ať už z cukrové třtiny nebo u nás z řepy. Narostla kazivost i potřeba ošetření.
Vyšetření se ale velmi změnilo, protože mnozí ještě pamatujeme poťukávání drátkem, kde to bolí a kde ne. Pak přišel na řadu rentgen, teď je tady umělá inteligence.
Ano. Co se týče onoho drátku, jak říkáte, tak to je zubní sonda, která se dříve používala. Dnes už jsme tuto metodu opustili, protože je jednak nespolehlivá a může být i nebezpečná. To, že zub bolí při vyšetření, už je známka nějakého většího problému, už to není pouze onen kaz. Protože většina běžně velkých kazů nebolí vůbec.
A co se týče metod diagnostiky, tak dominantní je diagnostika pohledem, to je nejzákladnější. Plus vyšetření pomocí rentgenu, to jsou pro nás nejdůležitější metody. Další jsou doplňkové.
Co se týče metod diagnostiky, dominantní je diagnostika pohledem, to je základ. Plus vyšetření pomocí rentgenu. Další jsou doplňkové.
MUDr. Martin Kapitán, primář Stomatologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové
Zmínila jste umělou inteligenci, tu už máme k dispozici v rámci diagnostiky. Ne tedy, že by se sama umělá inteligence v uvozovkách podívala na zub, to nemůže, ale my do nástrojů využívajících umělou inteligenci nahrajeme třeba rentgenový snímek a umělá inteligence nám označí, kde jsou kazy, případně nějaké jiné patologie.
Čtěte také
Určitě je jen otázka času, než se využití umělé inteligence v medicíně dál rozšíří. Něco podobného používají ortodontisté, ty ortodontické nástroje jsou schopné z fotografie celého chrupu poznat, jestli tam je třeba nějaká vada v postavení zubů a podobně.
Částečně by se tím možná vyřešil nedostatek stomatologů. Ale pak stejně k ošetření musíme za vámi. S jakými výplněmi pracujete aktuálně?
Ještě bych možná doplnil, že umělá inteligence samozřejmě nemá žádnou zodpovědnost, ta vždy zůstává na lékaři. To je nutné zdůraznit. A my nemůžeme plánovat ošetření jen na základě toho, že nám umělá inteligence řekla, že tam je kaz nebo ne. Je to pořád, a myslím, že i do budoucna bude, jen nějaký doplněk.
Jsou to, řekněme, druhé oči, které se třeba na rentgenový snímek podívají. A pokud tam je rozpor mezi mým nálezem a nálezem umělé inteligence, tak to pro mě může být vodítko k tomu, podívat se na to místo znovu, jestli jsem něco nepřehlédl. Může to sloužit jako nějaký screening třeba před nějakým podrobnějším vyšetřením.
Celou zubní radioporadnu týkající se zejména zubních výplní s MUDr. Martinem Kapitánem, primářem Stomatologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové, si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Péče o chrup je vaší vizitkou. Moderní metodou, jak si udržet krásný úsměv, je bělení zubů
Moderní metodou, jak si podržet krásný úsměv a krásnou barvu zubů až do vysokého věku, je bělení zubů. Bílé zuby totiž nejsou samozřejmostí.
-
Den správné péče o chrup aneb Ve zdravém těle zdravý zub!
V pátek 31. května pro vás připravil Český rozhlas Hradec Králové ve spolupráci se Stomatologickou klinikou Fakultní nemocnice Hradec Králové Den zdravých zubů!
-
Rodič by měl naučit potomka jak si dobře čistit zuby. Problém je, pokud to sám neví, říká stomatolog
Hostem naší radioporadny je zubní lékař MUDr. Petr Bednář, PhD., se kterým se dnes chceme bavit mimo jiné o dětském chrupu a také prevenci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.