Zdravotní benefity skořice pravé: sníží krevní cukr, reguluje střevní mikroflóru a potlačuje plísně

18. prosinec 2024

Radioporadna o koření, také o bylinkách, možná se dostaneme i k éterickým olejům. To všechno s Jindřichem Čechem, který se zabývá fytoterapií a vystudoval Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové.

Máte rád vánoční vůně?
Mám moc rád vánoční vůně. Ano, teď si opakovaně míchám čaje s různým vánočním kořením a mám to velmi rád.

Jindřich Čech ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Koření samozřejmě k Vánocům patří. V zimě nesmí chybět skořice a hřebíček do svařeného vína či do cukroví. Pojďme představit skořice, jaké má pro nás zdravotní benefity.
Hned na začátku bych řekl, že se skořicí je to takové trochu ošemetné. Protože skořice je vlastně kůra stromu skořicovníku cejlonského, což je ta pravá skořice, ke které se nejvíce vztahují zdravotní benefity. Nicméně skořic máme desítky druhů. U nás v České republice je velmi často obchodována skořice čínská a ta má trochu jiné složení a chuť.

U nás je často obchodována skořice čínská a ta má trochu jiné složení a chuť. Využívá se jako náhražka za skořici pravou.
Jindřich Čech, farmaceut

Využívá se velmi často jako náhražka za skořici pravou právě do různých perníků, svařákového koření a obdobně. Právě proto, že je mnohem levnější. Ale neřekl bych nutně, že je nějak zdravotně méně aktivní, ale ty účinky jsou zkrátka jiné.

Čtěte také

Jak poznáme, když si kupujeme koření, že to bude skořice pravá?
Pokud je ten výrobce zodpovědný, tak tam napíše, že jde o skořici pravou. Ale většinou se to schová za to, že se tam napíše jen skořice. Takže to nepoznáme. A kromě toho, u té skořice čínské, neřekl bych, že je přímo nebezpečná, ale na rozdíl od skořice pravé obsahuje také kumariny. A pokud kumarinnů zkonzumujeme velké množství, může to poškodit i játra.

Pokud si dáme skořici ve svařáku nebo nějaké perníčky a sníme jich několik, tak je to celkem v pořádku. Nicméně pokud bychom snědli třeba desítky gramů té skořice najednou, tak nám to může způsobit i poškození jater, případně problematické může být, pokud do sebe dostane třeba 5 gramů té skořice denně a konzumujeme je dlouhodobě, tak to může způsobit i chronické poškození jater.

Skořice je zahřívací koření. Jaký tedy může mít na nás vliv?
Rozhodně skořice pravá může mít spoustu pžíznivých vlivů na naše zdraví. Často je skloňován vliv na krevní cukr, ona ho totiž dokáže snižovat, ale pravděpodobně nestačí, že si jí dáme trošku do jídla nebo do perníčků a mávneme nad tím rukou, že díky tomu zhubneme. Tak to není.

Samozřejmě nějaké nežádoucí účinky mohou být, takže doporučuji spíše využívat skořici s jídlem, aby se žaludek tolik nedráždil.
Jindřich Čech, farmaceut

Ale pokud se skutečně užívá skořice pravá v nějakém vyšším množství, případně se užívá v podobě nějakých extraktů, tak to může snižovat krevní cukr. Což může být výhodné pro pacienty trpící cukrovkou anebo prediabetem, tedy náběhem na cukrovku.

Čtěte také

Kromě toho skořice působí i antibakteriálně a díky tomu tak pomáhá regulovat naši střevní mikroflóru. Jinak řečeno, pokud máme přílišné větry a uděláme si skořicový odvar, tak nám to může srovnat mikroflóru a trošku ty plyny zkrotit.

Já jsem největší fanoušek toho, že jsem skořici terapeuticky využíval u svých pacientů tak, že jsem vzal namletou skořici pravou a kaplsoval jsem ji. Můžeme si na internetu koupit vlastní kapslovačku, není to ani tak drahé. A můžeme si ji kapslovat a potom terapeuticky užívat.

Samozřejmě nějaké nežádoucí účinky mohou být, takže doporučuji spíše využívat skořici s jídlem, aby se žaludek tolik nedráždil. Protože přeci jen, když člověk do sebe dostane dva či tři gramy skořice, už to je nějaká dávka. Případně můžeme skořici využít i v rámci jiné terapie. Skořice má mimochodem velmi zajímavé antifungální účinky, tedy dokáže potlačovat i plísně.

Celou radioporadnu o koření s farmaceutem Jindřichem Čechem si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související