Děti i dospělí ho prostě milují! Zkuste si udělat pikantní květák pečený v troubě
Květák je mezi strávníky velmi oblíbený. Hodí se k zapékání, uvaříte z něj fantastickou polévku, ale skvělý je i ve špagetách. Dozlatova osmažený květák v trojobalu, to je klasika. Zkrátka květák je oblíbený nejen u osob, které nejedí maso, ale jeho skvělou chuť miluje spousta lidí. Dokonce i děti, které se běžně raději zelenině vyhýbají, květáku neodolají.
Bělostnému květáku to ovšem velmi sluší i v jiných receptech. Dokáže totiž bez nejmenšího problému hrát v pokrmu prim i "druhé housle". V obou případech sklidí ovace. Navíc obsahuje vysoké množství vitaminu C a dodá vám i vlákninu a minerály.
V kuchyni má květák velké uplatnění. A některé recepty, jako například smažený květák, nebo mozeček či květákové placičky, se již staly klasikou. Zkuste tentokrát jinou, ale o nic méně chutnější variantu úpravy.
Vyzkoušejte si dnes náš recept na pikantní květák pečený v troubě!
Suroviny:
1 květák, 2 lžíce sušené cibule, 2 lžíce sušeného česneku, 2 lžíce za studena lisovaného olivového oleje, sůl, 1/2 lžičky mletého římského kmínu, 1/2 lžičky mleté uzené papriky, šťáva z ½ citronu, hrst hladkolisté petržele
Postup:
Květák omyjeme a rozebereme na větší růžičky.
V misce smícháme olivový olej s veškerým kořením.
Připravenou marinádu nalijeme na květák a důkladně promícháme (nejlépe rukama), aby se všechny růžičky obalily.
Směs pak přesypeme na plech Ještě jednou důkladně pomažeme připravenou marinádou z koření a olivového oleje.
Do předehřáté trouby 200–220 ˚C vložíme plech a pečeme dozlatova. Po 15 minutách květák promícháme a pečeme ještě cca 10 minut, aby byl opečený ze všech stran.
Květák neboli lidově karfiol je rostlina vyšlechtěná z divoké brukve stejně jako například kedluben, kapusta či zelí. Jako zeleninu využíváme jeho zdužnatělé květenství, od něhož byl název vytvořen.
Zajímavost:
Předtím, než začnete s přípravou vašeho oblíbeného květákového pokrmu, doporučujeme ho důkladně omýt, případně ho na chvíli namočit do studené octové vody, která vyplaví veškeré nečistoty. Předejdete totiž i nepříjemnému zápachu, který hrozí při nedostatečném omytí. Poté nejprve odřízněte košťál, následně můžete květák dle vámi vybraného receptu ručně rozdělit na růžičky potřebné velikosti či nakrájet na plátky.
Související
-
Zdraví a skvělá chuť v jednom. To je zapékaný květák s brokolicí, sýrem a jogurtem
Květák neboli lidově karfiol je rostlina vyšlechtěná z divoké brukve stejně jako například kedluben, kapusta či zelí. Jako zeleninu využíváme jeho zdužnatělé květenství.
-
Květák se smetanovou omáčkou (od Marie Hloušíkové)
Ingredience: 1 květák, 1 kelímek smetany na vaření, 1 lžíce másla, 2 lžíce hladké mouky, 1/2 lžičky sladké papriky, 1/2 lžičky kari, sůl, mletý bílý pepř
-
Brokolicovo-květákový salát (od Růženy Kryštůvkové)
Suroviny: 1 květák, 1 brokolice, sůl, pepř, 2 jarní cibule, natvrdo uvařená vajíčka, 2 lžíce jablečného octa, 4 lžíce olivového oleje, špetka cukru, lžíce pažitky, ...
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.