David Vávra točí poezii rozhlasových budov. Vzniká nový seriál Tady bydlí rozhlas

16. únor 2018

Architekta Davida Vávru spolu s celým filmařským štábem hostila budova Českého rozhlasu Hradec Králové. Proč spoluautor televizního seriálu Šumná města opět zavítal do metropole východních Čech? Čím jej Salon republiky znovu nalákal? I na to se ho zeptala moderátorka Pavla Kindernayová.

Seriál Šumná města režiséra Radovana Lipuse a architekta Davida Vávra dosáhl neuvěřitelného počtu 66 dílů. Netradičním a atraktivním způsobem přiblížil divákům moderní architekturu měst.

Teď ovšem vzniká úplně nový seriál o architektuře s názvem Tady bydlí rozhlas.

„Ano, je to vlastně něco podobného jako Šumná města. Jsou to ale budovy rozhlasu, které spolu se scenáristou a režisérem Janem Hergetem objíždíme po celé republice. Točíme poezii jednotlivých budov, kde rozhlas sídlí. A současně také historii. Protože někdy jsou to domy, které jsou svým způsobem třeba vyprázdněné, ale zažívaly úžasné osudy," vysvětluje David Vávra.

A připojuje: „Byla tam třeba ubytovna sestřiček starajících se o děti v kojeneckém ústavu."

Kouzlo budovy Českého rozhlasu Hradec Králové

Budova Českého rpzhlasu Hradec Králové je v pořadí pátým objektem natáčení. Štáb je tedy před polovinou své práce.

„Točíme všechny budovy rozhlasových krajských studií plus v Praze jsou tři budovy," říká David Vávra.

Jaký dojem na autory udělala budova rozhlasu v Hradci Králové?

„Skutečnost to je, rozhlas a v něm galerie. V keramice ukrytý strom, s ním dřevěné obložení stěn si tyká. Na sochu plující parník ... a tak dále a tak dále," cituje David Vávra jen krátce ze scénáře. A dál už nechce víc prozrazovat.

Kouzlo budovy Českého rozhlasu Hradec Králové

Cyklus bude obsahovat také rozhovory s rozhlasovými redaktory, pamětníky počátků jednotlivých studií. Přiblíží i celkovou atmosféru a architekturu staveb.

Kdy seriál uslyšíme?

„Přesně to nevím, ale mělo by to snad být v dubnu a květnu letošního roku," dodává architekt David Vávra.

Spustit audio

Související