Dagmar Ruščáková: Hudba v hlavě

2. květen 2021

Zasekla jsem se. Prostě jsem netušila, jak to vyřešit. Věděla jsem, co se stane předtím i potom. Ale tahle scéna z právě psaného příběhu prostě v mé hlavě nebyla, ať jsem se snažila jakkoliv.   

Čtěte také

V této době čekání a marného přemýšlení jsem si vyjela autem na nákup. Pouštěla jsem si písničky, když najednou… najednou… Sevřela jsem volant. Bubny bily v tempu vzrušeného srdce, vysilujícího běhu, naléhavého bušení kopyt koně v trysku. Koně?

Pustila jsem písničku znovu. Najednou jsem věděla, kam běží ten kůň, koho nese na hřbetě… a komu jde o život. Těžce hledaná scéna se mi rodila před očima, poctivě upřenýma na silnici. Pouštím písničku znovu… a znovu. Zastavím na náměstí v Miletíně, a ještě chvíli nevidoucíma očima zírám na Erbenův pomník. Tak to tedy bylo!

Byla jsem jak omráčená a jen těžko jsem si vzpomínala, proč v tom Miletíně vlastně jsem. Kouzlo však pokračovalo. Až do večera jsem měla mysl podivně otevřenou. Nejenže jsem hledanou scénu viděla, ale měla jsem dojem, že prožívám i emoce všech zúčastněných. Řeknu vám, ještěže se to nestává častěji! Je to úžasný, ale poměrně vysilující způsob tvorby.

Čtěte také

Obvykle, pokud jde třeba o fejetony, je to podstatně nudnější. Když máte nápad, píšete. Když ho nemáte, nepíšete. Když nemáte nápad a musíte odevzdat text, je to průšvih. Bez nápadu se to totiž u počítače nevysedí. Jak se blíží termín a roste zoufalství, přemítáte, proč vlastně děláte tak pitomou práci. Třeba na zpracování hromady faktur nepotřebujete náladu… tam stačí jen kafe a pevná vůle mít to za sebou.

Nicméně mozek někde vzadu deadline pozná, takže vás nakonec zachrání. Více či méně elegantně, ale na poslední chvíli vás v tom nenechá. Vy si oddechnete a slíbíte si, že příště začnete dřív. Jenže, znáte to. Buď nápad máte, nebo nemáte.

Spustit audio

Související

  • Dagmar Ruščáková: Motivace

    Tak tohle je skvělé a průšvih zároveň. Mnou vyzdobený čepec středověké dámy padne jiné herečce, než pro kterou jsem ho plánovala! Ano, moc jí to sluší! 

  • Dagmar Ruščáková: No jo, ale...

    Sedím v autě a očima sleduju barevné kartáče. Nemám ráda automyčky, ale hra barev spolu s vodními kapkami přece jen trochu kompenzuje nepříjemné pocity vyvolané hlu...

  • Dagmar Ruščáková: Kuchařky

    Bylo to pár dní po Vánocích, když mi můj mladší syn poslal sérii fotek, dokumentující precizní přípravu chilli noc carne včetně velmi lákavě vypadajícího výsledku.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?