Archeologická experimentální námořní expedice Monoxylon IV. má svoji komiksovou knižní podobu
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení. Sledujeme vesmírné projekty, lékařské výzkumy nebo archeologické objevy.
Čtěte také
Nová evropská raketa Ariane 6 dokončila svou první misi. Nosič, který má být náhradou za téměř tři desetiletí používanou raketu Ariane 5, na nízkou oběžnou dráhu Země vynesl devět miniaturních satelitů CubeSat. Vypuštění dvou návratových modulů ani návrat horní části rakety na Zemi se však nepodařily. Činitelé Evropské vesmírné agentury bez ohledu na to hovoří o úspěchu, neboť se podle nich Evropa vrátila zpět do vesmíru.
Astrofyzici z Brna budou prostřednictvím družice GRBBeta studovat gamma záblesky. Družice GRBBeta, kterou v úterý v noci vynesla na oběžnou dráhu Země evropská raketa Ariane 6, umožní astrofyzikům z Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně studovat takzvané gamma záblesky. Družice má lepší vlastnosti než její předchůdkyně GRBAlpha, díky níž zaznamenali za tři roky 140 záblesků.
Čtěte také
Archeopark paravěku ve Všestarech u Hradce Králové pořádá o tomto víkendu svoji největší akci sezóny Dny živé archeologie pravěku. Na programu je také křest komiksové knihy o námořní expedici Monoxylon IV. Nebo také ukázky výroby pravěké keramiky. Návštěvníci se mohou seznámit s příběhem bronzové nádoby nazvané Kráska z Kladiny. Vědro s tepanou výzdobou z pozdní doby bronzové objevili archeologové v roce 2017 v Kladině na Pardubicku. Později se ukázalo, že obsahovalo zbytky prosa a hořkých bylin. To přivedlo odborníky k úvahám, že nádoba uchovávala bylinné pivo.
Dva nové druhy sinic objevili odborníci z olomoucké přírodovědecké fakulty v kaluži, která se po vydatném dešti vytvořila v jedné z ulic ve městě. Nové druhy vědci pojmenovali Laspinemapalackyanum a Laspinemaolomoucense. Učinili tak na počest Františka Palackého, k 450. výročí založení Univerzity Palackého v Olomouci a také jako připomínku města Olomouce, na jehož území nové druhy sinic objevili.
Čtěte také
Smradlavá planeta s příšerným počasím prý smrdí jako zkažená vejce. Někdy, i když tato planeta nemá všechno, stojí za to si uvědomit, že je třeba být vděčný za to, že jsme se nenarodili někde úplně jinde. Někde jako HD 189733 b, planeta objevená pomocí dalekohledu Jamese Webba, která má příšerné počasí a příšerně smrdí. Podle vědců tvoří sirovodík většinu atmosféry planety. To znamená, že celá planeta páchne jako roztržená střeva.
Vědci popsali fosilie obřího, mloku podobného tvora, který opanoval vody před příchodem prvních dinosaurů. Predátor byl větší než člověk a měl velkou plochou hlavu s tlamou plnou ostrých zubů. Jenom jeho lebka měřila přes 60 centimetrů. Vědecký tým analyzoval zkamenělé pozůstatky čtyř tvorů objevené v roce 2015, které zahrnovaly kromě lebky i část páteře. Svá zjištění o druhu Gaiasia jennyae, který podle nich měřil až 2,5 metru a žil před zhruba 280 miliony let, odborníci publikovali v odborném časopise Nature.
Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál!
Související
-
X-men českých vědců je na světě! Speciální látka umí dopravit léčivo přímo do konkrétní buňky v těle
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
-
Švýcaři vyvinuli nový způsob výroby čokolády. Má být zdravější i šetrnější k životnímu prostředí
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
-
Kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové? To by teď mohla pomoci objasnit nová vědecká studie
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.