Jako polotovary lodí z doby Keltů určili odborníci dva kmeny stromů nalezené loni v Hradci Králové

6. červenec 2024

Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení. Sledujeme vesmírné projekty, lékařské výzkumy nebo archeologické objevy.

Čtěte také

Vesmírná raketa čínské soukromé společnosti při testu nechtěně odstartovala a zřítila se v hornaté oblasti města Kung-i v centrální části Číny. Po dopadu na zem explodovala, podle dostupných informací nebyl nikdo zraněn. Dvoustupňová raketa Tchien-lung-3 (Nebeský drak) je částečně opakovaně použitelná raketa, kterou vyvíjí společnost Space Pioneer. Ta patří mezi malou skupinu výrobců raket v soukromém sektoru, který v posledních pěti letech zažívá rychlý rozvoj.

Do roku 2030 má Rusko v plánu vytvořit jádro své vesmírné stanice, první modul by na orbit měl být vynesen již v roce 2027. Jádro stanice se má sestávat ze čtyř modulů. Ve druhé etapě v letech 2031 až 2033 je plánované rozšíření stanice o dva další moduly. Rusko až dosud spolupracovalo se Spojenými státy a dalšími zeměmi na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Jde o jednu z mála oblastí, v nichž Moskva a Washington stále spolupracují.

Čtěte také

Dva částečně opracované kmeny objevené loni ve výkopu v Hradci Králové nedaleko Labe jsou z doby Keltů. Datování dřeva radiouhlíkovou metodou C14 potvrdilo jednu z hypotéz archeologů, že stromy rostly v období laténu, konkrétně ve 3. až 2. století před naším letopočtem. Ve východních Čechách jde o mimořádný nález. Podle archeologů z Muzea východních Čech v Hradci Králové se dosud takový způsob opracování dřeva z období Keltů nedochoval. Nález nejčastěji interpretují jako polotovary monoxylů – člunů dlabaných z jednoho kusu kmene, které se používaly od pravěku po novověk.

Vědci z Brna a Finska zkoumali, jak se virus klíšťové encefalitidy stane infekční. Závěry jejich studie rozšiřují znalostí o viru klíšťové encefalitidy a v budoucnu mohou vést k vývoji nových léků bránících dozrávání viru. Virus u lidí způsobuje klíšťovou encefalitidu, která může vést k dlouhodobým následkům a v některých případech ke smrti. I přes dostupné vakcíny bývá podle odborníků celosvětově hlášeno přibližně 10.000 až 15.000 případů onemocnění ročně. Aby byl virus infekční, musí nejprve tzv. dozrát. 

Čtěte také

Chytré meteostanice v Jeseníkách sledují dopady klimatické změny i aktuální počasí. V unikátním projektu sleduje Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví místní klima hlavního hřebene Hrubého Jeseníku pomocí chytrých meteostanic. Získaná data pomáhají vyhodnotit dopady klimatické změny na místní přírodu. Výsledky měření meteorologických podmínek jsou zároveň dostupné pro širokou veřejnost online a mohou je využít turisté ke zjištění aktuálního počasí na hřebenech Jeseníků.

Cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě vystavuje párové snubní prsteny Petra Voka z Rožmberka a Kateřiny z Ludanic. Ty se spojily po 423 letech. Jsou ze 14karátového zlata, prsten Kateřiny má broušené smaragdy a je dozdobený zeleným smaltem, Petrův prsten se pyšní rubíny. Jedná se o věrné kopie. Oba prsteny jsou v expozici v předsálí klášterní knihovny. „Říká se jim párové, protože po spojení vytvoří šestiúhelník, který podle odborníků mohl symbolizovat ženský a mužský princip,“ vysvětlil geoinformatik Jiří Šindelář.

Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál!

autoři: Michal Klokočník , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.