Život je pohyb a změna. Naše tělo nemá rádo statickou zátěž, dopřejme mu pestrost a pořádné dýchání

26. leden 2022

Většina z nás jistě někdy zažila bolest vzadu za krkem a na ramenou, zkrátka bolavou krční páteř. Dnes pomineme další zdravotní problémy a budeme mluvit jen o tom, co si způsobujeme sami například dlouhým nebo špatným sezením.

MUDr. Silvie Šidáková, primářka rehabilitačního oddělení v trutnovské nemocnici, hovoří v naší radioporadně na téma: bolesti krční páteře, zablokovaná žebra, problémy pohybového aparátu.

Co krční páteři škodí úplně nejvíc?
Myslím si, že se to netýká jen krční páteře, ale můžeme říct obecně o celém našem pohybovém aparátu, že asi nejvíce škodí nedostatek pohybu, tedy pasivita. Náš tělesný systém, což je vlastně taková figurka nebo stroj, pokud se nepohybuje, tak má tendenci tuhnout a v uvozovkách reznou. A nás potom může bolet.

Bolest je často nedostatek kyslíku. Kdyby se člověk trošku víc prodýchal u práce na počítači, tak by mu to jistě prospělo.
MUDr. Silvie Šidáková, primářka rehabilitačního oddělení v trutnovské nemocnici

Takže hlavní příčinou různých potíží je nedostatek pohybu. V tom je kouzlo a zároveň i oříšek tohoto tématu, protože je to velmi jednoduché změnit, ovšem paradoxně se to často měnit nedaří, kvůli tomu, jaký máme životní styl.

Pak je samozřejmě také důležitý způsob, jakým se pohybujeme. Tedy nejen, že se pohybujeme málo, ale i způsob, jak sedíme nebo jakým způsobem děláme různé sporty, může být příčinou toho, že se náš tělesný systém poškodí nebo přetíží. A to nás pak bolí.

Čtěte také

Mohou to být tedy i špatné životní návyky? Jako třeba už jen špatný postoj, jednostranné zatížení při sportu nebo i práce s počítačovou myší?
Tělo obecně nemá rádo takzvanou statickou zátěž, tedy být v jedné poloze. A bohužel dnešní životní styl k tomu skutečně vede. Často a mnoho hodin zůstáváme v nějaké jedné poloze.

Kdybych to rozdělila na skupiny lidí nebo pacientů, kteří mohou mít potíže, tak třeba u dětí a mladých lidí, kteří ještě nemají pravidelnou pracovní činnost, tak k určité kompenzaci takové zátěže opravdu stačí běžná aktivita. Ale pokud možno každodenní a pravidelná běžná aktivita. Chodit pěšky, nepoužívat výtah, zaběhat si nebo zaplavat.

Čtěte také

Když člověk skutečně dodrží pravidelnost a každodennost toho pohybu, tak by mladý člověk nebo dítě neměli mít nějaké významné potíže, v případě, že nemá třeba nějaké onemocnění.

Potom je obrovská skupina lidí, kteří jsou zaměstnaní. A tam už téměř jedno, jestli jste právník nebo redaktor, zkrátka lidé, kteří mnoho hodin denně tráví v nějaké statické poloze, stojí nebo sedí, tak tam potom vznikají významné bolesti právě z té určité polohy, která se nemění.

Tedy je-li to jen trochu možné, tak je dobré kompenzovat tyto situace tím, že skutečně polohu změním. se snažím mít. Trošku své tělo vnímat a jen změnit polohu. Kloub se ocitne v jiném postavení a už to může být lepší. Tedy sledovat se a měnit polohy.

Čtěte také

Jednou z opomíjených věcí také je, že špatně dýcháme. Protože jak sedíme, tak dýcháme málo a povrchně, bránice je trošku stlačená, takže pořádně nepracuje. A nedostatek kyslíku se potom projevuje tím, že nás prostě bolí svaly. Bolest je často nedostatek kyslíku. Kdyby se člověk trošku víc prodýchal u práce na počítači, tak by mu to jistě prospělo.

Proto je dobré se včas zvednout, projít se, udělat nějaké cvičení, odpočinout si, prostě udělat nějakou změnu. A dnes jsou třeba i aplikace na mobilu, které vás upozorní, že se máte trošku prodýchat, protáhnout se, zacvičit si.

Celou radioporadnu s MUDr. Silvií Šidákovou, primářkou rehabilitačního oddělení v trutnovské nemocnici, si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související