Vladimír Burjánek: Štědrý den

24. prosinec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vánoce, rodina, dárky, Štědrý den. Ilustrační foto
0:00
/
0:00

Není to dnes ráno jako každé jiné. Ani den to není  jako ty druhé. Sváteční je všechno - od probuzení až k půlnoční Rybově rozhlasové mši. Všechno je nějak zvláštní, provoněné vánoční atmosférou dne, ve kterém se spojují tradice s  přítomností, rozechvění s nedočkavostí, štědrost s laskavostí i prazvláštní touha po vzájemné člověčí pospolitosti. 

Čtěte také

Máme Vánoce, někdo první v životě, jiný už padesáté. Sváteční jsou už první kroky do dne, ve kterém se dětské sny a přání obdivuhodně uskutečňují s radostí podarovaných i darovníků.

Generacemi zažité rituály jsou opět v rodinách naplňovány. Od zdobení příbytků, strojení stromků, přípravy sváteční tabule ke slavnostní večeři až po nadílku.

Letošní Vánoce budou asi poněkud jiné, poznamenané prošlým rokem.

Čtěte také

Možná nám poněkud připomenou, co prožívali naši předkové o Vánocích obou světových válek, v době citově horší a zranitelnější. Prožijte si, pokud můžete, dnešní den naplno.

Ti starší vám potvrdí, že krásných dnů je opravdu jen pár. A ten provoněný jehličím i františkem či purpurou, vanilkou, vůní připravované sváteční večeře, ozdobený láskou, dětskou radostí a poutem rodinného štěstí, je ten z nejkrásnějších.

Spustit audio

Související