Vladimír Burjánek: Silvestr

29. prosinec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Silvestr (ilustrační foto)
0:00
/
0:00

Silvestr prožíváme různě. Naše společnost se rozhodla uvítat Nový roku v útulné hospůdce v Českém ráji, poblíž Suchých skal. Byla chřipková epidemie, hosty měla být vyzdobená místnost plná, jak říkaly rezervace. Když jsme navečer dorazili, nebyl tam ještě nikdo, jen nás prvních deset nedočkavců. 

Objednali jsme si něco k pití a těšili se na první chod slibované bohaté hostiny. Šéf přivítal ještě pár dalších hostů, ovšem valná část místnosti byla prázdná. Proto s jídlem nespěchal, až bude víc plno, že začne. Spousta návštěvníků však vzhledem ke chřipkové vlně nedorazila. Než přinesli předkrm, měli jsme už veselou náladu.

Nastala další prodleva k vydatné stravě a další konzumace. Nejvíc se těšil můj švagr, známý svým věčným apetitem a láskou k jídlu. Zatím o to vydatněji popíjel. Když po jeho urgencích konečně přinesli hlavní chod - tajemství Kalicha, - stalo se to.

Silvestr, Nový rok, šampaňské, oslava

Natěšený švagr polkl jahůdku, která byla nahoře ozdobou, vzal příbor a nedočkavě se vrhl na biftek. Když zakrojil, zřejmě silněji, talíř se postavil na hranu, hranolky, maso i obloha sjely mezi jeho nohama na zem a zůstaly mu jen nohavice a boty od hořčice.

Dodnes vzpomíná, že hlavní jídlo, nazvané kuchařem tajemstvím Kalicha, zůstalo pro něho tehdy opravdu tajemstvím. Očistil si nohavice zmazané hořčicí a v předstihu si objednal půlnoční ovar. Tak na Silvestra pozor.

Spustit audio

Související

  • Vladimír Burjánek: Matematika

    Pokaždé, když nastane zlom v našem školství v otázce povinné maturity z matematiky - a že jich už od mé zkoušky dospělosti bylo - lituji humanitně orientované studenty. 

  • Vladimír Burjánek: Sliby, chyby

    Vyvolávači na poutích slibující hory doly, byli  neviňátka proti těm současným. Nemluvím teď o reklamních nesmyslech na zaručený růst vlasů či zhubnutí.

  • Vladimír Burjánek: Komunikace

    Bývalo kdysi běžné, že lidé spolu uměli vzájemně komunikovat. Když host přišel do restaurace na kávu, nehledal volný stolek, ale přisedl k dalšímu a dal se s ním do řeči.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.