Vladimír Burjánek: Matematika

17. únor 2019

Pokaždé, když nastane zlom v našem školství v otázce povinné maturity z matematiky - a že jich už za téměř šedesát let od mé zkoušky dospělosti bylo - hořce lituji humanitně orientované studenty. Na vlastní kůži jsem poznal, co je to mít panickou hrůzu z něčeho. 

Měli jsme na gymnáziu nedobrého kantora matiky. My nechápaví jsme z tohoto předmětu neuměli téměř nic, ti dobří spolužáci věděli možná víc, než učitel. Svým vnukům vypravuji, že od maturity se mi několikrát zdálo, že skládám z matematiky zkoušku a pokaždé jsem se probudil propocen hrůzou. Prostě celoživotní trauma.

Škola, matematika, počítání, kalkulačka, test, písemka. Ilustrační foto

Ti, co mají v rukách naše školství, určitě vědí, co dělají. Ani řada změn, kdy jednou je matematika dobrovolná, podruhé povinná se prý výrazně neodrazila na úrovni znalostí studentů z tohoto předmětu.

Ale změna je asi život a experimentování k němu patří. Tak matematika bude opět povinná. Ačkoliv šéfka Cermatu, což je instituce připravující požadavky na studenty, se domnívá, že počet těch, kteří propadnou, se zvýší.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová