Vladimír Burjánek: Matematika

17. únor 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy učitel, student, škola, matematika
0:00
/
0:00

Pokaždé, když nastane zlom v našem školství v otázce povinné maturity z matematiky - a že jich už za téměř šedesát let od mé zkoušky dospělosti bylo - hořce lituji humanitně orientované studenty. Na vlastní kůži jsem poznal, co je to mít panickou hrůzu z něčeho. 

Měli jsme na gymnáziu nedobrého kantora matiky. My nechápaví jsme z tohoto předmětu neuměli téměř nic, ti dobří spolužáci věděli možná víc, než učitel. Svým vnukům vypravuji, že od maturity se mi několikrát zdálo, že skládám z matematiky zkoušku a pokaždé jsem se probudil propocen hrůzou. Prostě celoživotní trauma.

Škola, matematika, počítání, kalkulačka, test, písemka. Ilustrační foto

Ti, co mají v rukách naše školství, určitě vědí, co dělají. Ani řada změn, kdy jednou je matematika dobrovolná, podruhé povinná se prý výrazně neodrazila na úrovni znalostí studentů z tohoto předmětu.

Ale změna je asi život a experimentování k němu patří. Tak matematika bude opět povinná. Ačkoliv šéfka Cermatu, což je instituce připravující požadavky na studenty, se domnívá, že počet těch, kteří propadnou, se zvýší.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.