Vladimír Burjánek: Pouť

30. červenec 2023

První červencovou neděli po Jakubovi, což je právě dnes, je u nás na vsi pouť. Kdyby to nepřipomněl v kostele pan farář a nevzpomnělo pár starých rodáků, mnoho lidí by už nemělo o pouti ani tušení. A jaká to byla za časů našeho dětství sláva. Přípravy probíhaly už v týdnu. 

Čtěte také

Netrpělivě jsme sledovali, kdy se na hřišti objeví komedianti a kolik jich bude. Jestli jen houpačkáři, nebo i kolotoč, střelnice a další atrakce. Oba pekaři měli od čtvrtka před poutí fofr. Hospodyně pekly koláče. Nosily v košatinách potřebné suroviny a ingredience a výroba v obou pekárnách se po chlebu, kdy byly pece ještě teplé, rozjela na plné obrátky.

Vůně tvarohových, makových, povidlových sypaných a dalších koláčků se linula vesnicí Obléhali jsme s kluky střelnici, kolotoč i houpačky. Za tvrdě vyprosené korunky jsme pak stříleli, houpali se a točili na řetízáku.

Čtěte také

Starší výrostci kosili špejle a papírovými růžemi obdarovávali svá děvčata. My jsme nejčastěji mířili na kolo štěstí.

Jednou vyměnila mladá komediantka finanční krytí zábavné střelby za naturálie a nosili jsme místo peněz koláčky. Jen do chvíle nežli pekařovic Karlík způsobil malér, při střelbě šipkami do kola štěstí. Co udělal špatně on i komediantka, nikdo nevyšetřoval. Načesaná fešanda chtěla přejít na druhou stranu střelnice a Karlík ji napálil šipku do zad.

Principál nám vynadal, kleštěma, kterýma tahal šipky z terčů, dceři šipku vyndal a jelo se dál.

Spustit audio

Související

  • Vladimír Burjánek: Tobogán

    S našimi malými vnuky jsme v minulosti absolvovali několik dovolenkových cest  k moři. Ten nejmenší se nikdy nezajímal o nic jiného, než jestli tam bude, jak říkal togobán.

  • Vladimír Burjánek: Houbaření

    To jsme si letos krásně zahoubařili. Ačkoliv se zdálo v suchém a teplém letě, že to na podzim nebude v lesích nic moc, opak byl nakonec pravdou.

  • Vladimír Burjánek: Lidé

    Lidé jsou různé a jiné, říkal obvykle starý mládenec Jiříček, když v naší místní osvěžovně, která byla jeho druhým domovem, konzumoval páté pivo.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?