Vladimír Burjánek: Míca

12. březen 2023

Stálí posluchači si možná vzpomenou, když jsem jednu kávu věnoval kočičí bezdomovkyni. Žila v prázdném domě v sousedství ještě s mourovatým kamarádem. Byla velmi plachá, obezřetnost a důvěru k lidem potlačila až v době, kdy čekala koťátka. Krmili jsme ji, ona si postupně na nás zvykala, až nám nakonec přinesla šest svých dětí. 

Čtěte také

Postarali jsme se o celou rodinu a našli jsme všem i majitele, kteří o ně stáli a k nimž jsme měli i my důvěru. Mícu, tak jsme maminku nazvali, jsme si nechali a je u nás už druhým rokem. Za dobu, kdy má stálý domov, si sama vytvořila svůj režim a zvyky, které respektujeme. Ačkoliv má svůj záchod, chodí raději i ve špatném počasí ven.

Přes noc je pokaždé doma, přes den nejraději spí na pračce v koupelně. Takže pereme, jen když tam Míca není. Problémy asi všem milovníkům koček dělají výrobci krmiv. Stalo se už dvakrát, že si naše i sousedovic kočky zvyknou na stravu, konzervy jsou k dostání, ale najednou je konec a neseženete nic. Výrobce přejde na jiné krmení a po čase se to opět opakovalo.

Čtěte také

Byli jsme rádi, že Míca pozvolna skončila s lovem ptáků a myšek, ale časté změny výrobců konzerv nám komplikují výchovu. Po velmi dlouhé době, kdy jsme měli pejsky, jsme se učili žít s kočkou. Už víme, co má ráda, umí si říci o vodu, propustku ven i klid na spánek. Má ráda papírové krabice, kam hned vleze. Při životě v domě si zachovala svoji ostražitost z předešlé doby.

Asi ji trochu rozmazlujeme, ale za radost a potěšení, které nám přinesla, si to zaslouží.

Spustit audio

Související

  • Vladimír Burjánek: Pošta

    Už mě nikdy nepřekvapí zpráva, že Česká pošta zdražuje. Pravda, lidé posílají dopisy a pohledy stále méně, přeci jen internet dělá své. 

  • Vladimír Burjánek: Šikma

    V době gymnaziálních studií jsme s naším studentským divadlem jezdili nejen po městech a vesničkách v okrese, ale dostali jsme se i dál. To byla éra divadel malých forem. 

  • Vladimír Burjánek: Srozumitelnost

    Nestalo se nám to jednou a nebyla to výjimka. Když se doma díváme na nejeden z novějších filmů, najednou jsme se po sobě se ženou začali nechápavě koukat. Slyšíš to dobře?

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?