Vladimír Burjánek: Pošta

18. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Česká pošta mění provozní dobu poboček
0:00
/
0:00

Už mě nikdy nepřekvapí zpráva, že Česká pošta zdražuje. Pravda, lidé posílají dopisy a pohledy stále méně, přeci jen internet dělá své, z předrevoluční koruny se dopis vyšplhal na téměř třicet „káčé" za známku. Pokud si nepřiplatíte - dnes podáte, někdy týden čekáte. 

Když vidím u nás ve vsi doručovatelku, jak v automobilu jezdí sem a tam, několikrát po stejné trase, vzpomenu si na bývalé pošťáky na kolech i pěšáky. Některá dnešní motorizovaná pošťačka zastaví a oběhne pár domů kolem, jiná, zřejmě pohodlnější, zastaví u každého domu zvlášť.

Čtěte také

Na poště se prodává všechno možné a v otevírací době nastal v poslední době takový guláš, že penzisté si to těžko zapamatují, kdy mohou otevřít dveře. Za našeho mládí byl na poště jeden poštmistr, který musel stihnou všechno - od dopisů, balíků až po telefonní ústřednu. Další byli v terénu a roznášeli zásilky.

Snad jediné co z dřívějších dob zůstalo, je razítkování. Charakteristický zvuk úředního „berana" doprovází i v počítačové době ušlechtilé počínání poštovních úředníků. Jako důkaz nezbytné zodpovědnosti k občanům, kteří sem přišli podat všemožné zásilky rozdílné důležitosti.

A Čapkovy poštovní skřítky vypudila moderní technika. Možná i nějací načipovaní škudibíci.

Spustit audio

Související