Vladimír Burjánek: Pošta

18. červenec 2021

Už mě nikdy nepřekvapí zpráva, že Česká pošta zdražuje. Pravda, lidé posílají dopisy a pohledy stále méně, přeci jen internet dělá své, z předrevoluční koruny se dopis vyšplhal na téměř třicet „káčé" za známku. Pokud si nepřiplatíte - dnes podáte, někdy týden čekáte. 

Když vidím u nás ve vsi doručovatelku, jak v automobilu jezdí sem a tam, několikrát po stejné trase, vzpomenu si na bývalé pošťáky na kolech i pěšáky. Některá dnešní motorizovaná pošťačka zastaví a oběhne pár domů kolem, jiná, zřejmě pohodlnější, zastaví u každého domu zvlášť.

Čtěte také

Na poště se prodává všechno možné a v otevírací době nastal v poslední době takový guláš, že penzisté si to těžko zapamatují, kdy mohou otevřít dveře. Za našeho mládí byl na poště jeden poštmistr, který musel stihnou všechno - od dopisů, balíků až po telefonní ústřednu. Další byli v terénu a roznášeli zásilky.

Snad jediné co z dřívějších dob zůstalo, je razítkování. Charakteristický zvuk úředního „berana" doprovází i v počítačové době ušlechtilé počínání poštovních úředníků. Jako důkaz nezbytné zodpovědnosti k občanům, kteří sem přišli podat všemožné zásilky rozdílné důležitosti.

A Čapkovy poštovní skřítky vypudila moderní technika. Možná i nějací načipovaní škudibíci.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?