Do tří obcí v okolí Dobrušky na Rychnovsku poprvé přijela speciálně upravená dodávka České pošty

1. říjen 2020

Česká pošta nově nabízí službu mobilní přepážka. Jde o speciálně upravenou dodávku, zajíždějící do menších obcí. Podle vedení společnosti nabízí stejné služby jako klasická kamenná pobočka. Fungovat začala ve třech obcích v okolí Dobrušky na Rychnovsku a také v Moravskoslezském kraji. 

Čtěte také

Obec Pohoří má zhruba 700 obyvatel, kamenná pobočka České pošty tady nikdy nebyla. Teď je první zastávkou na trase nově zřízené mobilní přepážky.

Speciálně upravená dodávka má na boku výdejní okénko. Připomíná přepážku, kterou lidé běžně znají z klasické pošty. Pracovnice uvnitř má k dispozici počítač, platební terminál, trezor na cennosti, a nechybí ani úložný prostor na pohledy, dopisy nebo balíky.

„Dobrý den.“
Pár minut po otevření přichází paní Marie. Přišla se jen zeptat, jak nová služba funguje.
„Jezdím do Dobrušky pro důchod a zaplatit inkaso. Mám toto poštovní kartu na to, abych měla na inkaso a poštovné slevu. Bude to platit i tady?"
"Ano."

Klientů nové služby postupně přibývá. Třeba Hana se stavila pro přeplatek za plyn.
„Říkala jsem si, že to tady zkusím. Buď to vyřídím a přeplatek mi dají nebo mě vyhodí. A dopadlo to dobře.“

V Pohoří strávila dodávka zhruba tři čtvrtě hodiny, pak zamířila do obce Semechnice a službu ukončila v Bačetíně. Tam ji uvítali nejen samotní obyvatelé, ale i zaměstnanci obecního úřadu. Poštu tam nikdy neměli.

Čtěte také

„S každou zásilkou a doporučeným dopisem jsme museli jezdit do Dobrušky. Hledali jsme volné chvíle, abychom tam vůbec mohli jet. Takže říkám za obecní úřad, že jsme za tuto službu moc rádi, je to pro nás ulehčení,“ vysvětluje nezávislá starostka Gabriela Prýmusová.

Její kolegyně tak službu mobilní přepážky okamžitě využila.

Česká pošta má zatím k dispozici dvě dodávky upravené na mobilní přepážku. Do vybraných obcí v Královéhradeckém a Moravskoslezském kraji budou zajíždět každý pracovní den.

„Pokud tento projekt bude úspěšný a občané ho budou využívat, tak pošta minimálně desítky podobných mobilních přepážek by mít mohla,“ předpokládá jeden z manažerů České pošty Martin Vránek.

Zkušební provoz podle něj potrvá několik měsíců, potom ho pošta vyhodnotí.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.