Veronika Břicháčková a Velká svačinková bichle. Nápaditá, zdravá a nutričně vyvážená strava pro děti

18. září 2024

Jíme dobře i ve škole? Také je téma dnešní radioporadny. Někteří školáci nesnídají, ke svačině dostanou bagetu a po obědě utíkají rychle domů k počítači. To je ovšem životní styl, který může přinést zdravotní problémy. Pavlína Mähringová a Veronika Břicháčková se proto rozhodly, že dělat pořádné a zdravé svačiny nemůže být složité a sepsaly Velkou svačinkovou bichly.

Čtěte také

Knížka obsahuje 190 zdravých a vyvážených receptů pro školáky. Dnes si na nás Veronika Břicháčková udělala čas a o tipy, rady a doporučení se s vámi podělí.

Vyzkoušela jste opravdu všech 190 receptů na svých dětech?
Všech 190 přímo na svých dětech nikoliv, ale všechny jsem je vyzkoušela na sobě při tvorbě kuchařky. Dětem ale každé ráno svačinku připravuji, ale přiznám se, každý den jinou nedělám.

Řekněte, co je nejdůležitější při přípravě svačiny pro naše potomky a čeho by se měli rodiče držet?
Určitě bych se držela kvality surovin, pestrosti a vyváženosti stravy. To si myslím, že jsou naprosto klíčové věci. A je jedno, jestli si z těch našich 190 receptů někdo vybere jen 5 nebo 20 favoritů, které bude točit dokola a budou dětem chutnat.

Kvalita surovin, pestrost a vyváženost stravy. To je klíčem ke zdravým svačinkám pro naše děti. A budou dětem chutnat.
Veronika Břicháčková, spoluautorka knihy Velká svačinková bichle

Jednoduché je to konstatovat, horší to bude asi realizovat. Co by taková správná svačina měla vždy obsahovat, a co naopak nikoliv?
Je dobré si hlídat zastoupení hlavních makro živin, jako jsou bílkoviny, tuky a sacharidy. A vždy ke svačince přidat nějakou zeleninu, případně i ovoce.

Čtěte také

Jak se díváte na to, jestli dítě snídá nebo ne?
Na každé dítě bychom se měli dívat individuálně. Každá maminka zná svého potomka nejlépe. Když to vezmu z vlastní zkušenosti, jako malá holka jsem měa extrémní stres ze školy, trpěla jsem ranní nevolností a nebyla jsem schopná snídat. Takže chápu, když některé dítě nechce ráno snídat, respektovala bych to a nenutila bych do jídla.

A potom bych podle toho připravovala svačinu. Když dítě nesnídá, tak ji určitě udělám vydatnější. Pokud se ráno skvěle nají, sní toho dostatek, tak svačinka může být odlehčenější. Protože děti potom mívají poměrně brzy po svačině už oběd, kolem poledne. Takže dopolední svačina pak nemusí být nijak extrémně vydatná.

Čtěte také

Ale samozřejmě snídaně je pro dítě důležitá, nebudu tvrdit, že není. Ovšem vím, jaké problémy mi to způsobovalo, takže bych spíše doporučovala hledat příčinu, proč dítě nechce snídat, naslouchat, a snažit se najít cestu. Problémem může být spánek, nějaká nemoc spojená s nechutenstvím, nebo stres ze školy či z konkrétního předmětu.

Můžete dát tip na vaši neoblíbenější svačinu? Co do ní dáváte?
Syn miluje Lučinu. Takže dostává nejčastěji celozrnné pečivo s Lučinou a pak jsou varianty s okurkou, nebo rozmixovaná s tuňákem. Takže jakékoliv lučinové pomazánky, které se snažím různě obměňovat. A z variant na sladko máme teď rádi ricottové lívance s chia semínky. Recept je v naší poslední kuchařce.

Celou radioporadnu s Veronikou Břicháčkovou ohledně zdravých svačinek pro děti si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio

Související