Jak krmit mozek, aby nám dobře sloužil? O tom rozhodují střeva. Jezme neupravované potraviny

17. červenec 2019

PharmDr. Margit Slimáková, specialistka na zdravotní prevenci a výživu, byla hostem v radioporadně Českého rozhlasu Hradec Králové. Tentokrát na téma: výživa pro mozek. Správnými potravinami k prevenci neurodegenerativních onemocnění.

Omyly a mýty ve stravování dětí. Zdravé jídlo musí mít doslova na dosah ruky, radí Margit Slimáková

PharmDr. Margit Slimáková ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Prázdniny skončily a začal nový školní rok. A začínáme dětem opět chystat svačiny. Specialistka na zdravý životní styl PharmDr. Margit Slimáková v naší radioporadně na téma: zpátky do školních lavic - výživa školních dětí. 

Soustřeďme se na střeva, to co se dostane z jídla do našeho těla, o tom rozhodují zejména střeva. Naše přátelské střevní mikroorganismy samy vytvářejí takzvané neuromediátory, což jsou látky, které přímo ovlivňují mozek. Mozek a střeva spolu velmi aktivně komunikují. 

Nejděsivější onemocnění mozku jsou dnes neurodegenerativní poruchy demence, kam také spadá Alzheimerova demence, která začíná dosahovat epidemických rozměrů. Prevence je tedy naprosto zásadní.

Nejčastěji chybujeme ve výživě

Nejefektivnějším řešením je snížit množství sladké chuti, kterou vnímáme a potřebujeme! Cukr, často ještě v kombinaci s tukem, je nejnávykovější součást naší potravy.

Nejdražší neznamená nejlepší! Omezme dochucované a doslazované potraviny!

Kolik cukru potřebuje naše tělo? A kolik ho konzumujeme? To, co většina z nás považuje za běžnou konzumaci cukru, je už vlastně nadměrné množství!

Cukr se skrývá skoro všude a je návykový

Podle Margit Slimákové by nám všem každopádně prospělo snížení množství cukrů. I když třeba nesladíme kávu nebo čaj, cukry jsou všude kolem nás. V obilovinách, hodně v luštěninách, v ovoci; určité množství najdeme i v mléčných výrobcích a v zelenině.

Přitom - potřeba jíst cukry rovná se nule!

Naše tělo je totiž schopné si cukry samo vytvářet procesem glukoneogeneze. Probíhá v játrech nebo v ledvinách. Cukry se vytváří z bílkovin nebo z tuků.

Sacharidy - nepřítel pro naši váhu i zdraví. Všichni si hlídají tuky a cukry nekontroluje nikdo

Tučná strava a cukry, to je nebezpečná kombinace (ilustrační foto)

Výživový poradce Lukáš Vaníček hostem naší radioporadny. Téma: sacharidy – jaké mají místo ve výživě člověka?

Zároveň je ale nemožné, aby náš příjem cukrů byl nula. Důležitá je proto alespoň regulace cukrů.

Omezit slazení a doslazování nebo vynechat úplně; konzumovat potraviny v jejich původní přirozené podobě - například obiloviny - průmyslově nezpracované.

Mozek potřebuje nejen kyslík, ale také živiny. Je potřeba, abychom mu nedodávaly látky, které ho poškozují. Co našemu mozku ubližuje? Jsou to tři největší témata: zánětlivé poškození, poškození mozku nedostatkem živin, nebo poškození mozku toxickými látkami.

PharmDr. Margit Slimáková ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové spolu s Blankou Malou

Prozánětlivé složky v mozku způsobují především cukry. Také vysoce průmyslově zpracované obiloviny fungují jako cukr v těle, trans tuky, které jsou ve ztužených tucích a některé omega 6 mastné kyseliny, tedy levné, rostlinné oleje. Jestliže se jimi přejídáme, ohrožujeme svůj mozek.

K zánětu může vést i naše chování a nadměrný stres

A jaká je ta nejjednodušší a účinná prevence případného poškození našeho mozku? Jíst přirozené potraviny, vyvarovat se doslazování, kvalitně spát, pohybovat se a zvládat stres.

Celou radioporadnu s PharmDr. Margit Slimákovou si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Blanka Malá , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.