Jak se budou lišit „rychlorozvody“ od tradičního rozvodu? Urychlení procesu má být opravdu značné

6. leden 2025

Rozvody, to je téma dnešní radioporadny. Věděli jste, že každé druhé manželství končí rozvodem? Novela rozvodového řízení, která měla vstoupit v platnost začátkem tohoto roku, tedy v lednu 2025, slibuje zjednodušení a zrychlení tohoto procesu. Co to znamená, jaké novinky má přinést a co byste měli vědět, pokud se vy nebo vaši blízcí dostanete do situace, kdy je rozvod na stole?

Daniel Buzu ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Na klíčové aspekty novely rozvodového řízení a také na to, jak rozvod ovlivňuje rodiny jako celek, se ptáme odborníka, právníka Daniela Buzu. Co přesně jsou rychlorozvody a jak se liší od tradičního rozvodu?
Vláda schválila a v Poslanecké sněmovně už ten návrh prošel druhým čtením. Jde o urychlení, řekněme, rozvodů, tzv. dohodou, kde se manželé dohodnou. A to urychlení bude opravdu značné, protože místo dvou řízení čeká rodiče pouze jedno řízení u soudu a odpadne mnoho podmínek a překážek. Tedy ta doba se zkrátí v průměru o mnoho měsíců.

Novela měla vejít v účinnost od 1. 1. 2025. Nicméně je tam řada pozměňovacích návrhů a ten schvalovací proces se natáhl.
Mgr. Daniel Buzu, advokát

Takže onen rychlorozvod, řekněme, se dá v českých podmínkách vnímat jako rychlejší rozvodové řízení. Ještě bych zmínil takovou zajímavost, nejkratší rozvody v Evropě jsou v Estonsku. Tam je dokonce už téměř celý proces online. A dokonce se ti manželé ani nemusí setkat, oni pak jen musí přijít k úředníkovi a stačí přijít každý zvlášť.

Čtěte také

A nejrychlejší rozvod je v některých muslimských zemích, kde stačí říci třikrát slovo talák, což znamená, zapuzují tě. Problém je ale v tom, že to mohou říci pouze muži. Jen takovou pikantností je, že v roce 2024 to udělala dubajská princezna.

Některá rozvodová stání trvají v České republice hodně dlouho.
Je ale tendence státu, a buďme za to vděční, rozvody urychlovat a třenice a utrpení mezi partnery snižovat.

Odkdy tedy platí nebo bude platit nový zákon?
Ta novela, to je několik zákonů. Mění se primárně občanský zákoník, ale má to dopad na mnoho dalších jiných zákonů. Novela měla vejít v účinnost od 1. 1. roku 2025. Nicméně je tam řada pozměňovacích návrhů. Je tam věta, která se netýká přímo rozvodů, ale tělesného trestání dětí, a ta věta způsobila, že se ten schvalovací proces natáhl.

Daniel Buzu a Pavla Kindernayová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

A když to zkrátím, novela tedy ještě není účinná. Znamená to, že se pokračuje v tom, co bylo. Očekává se, že bude účinná buď od poloviny roku 2025, nebo v nejzazším případě od 1. ledna roku 2026. Buďme realisté, počítejme s tím, že novela vejde v účinnost až za rok.

Celou rozvodovou radioporadnu s právníkem Danielem Buzu si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.