Čas je život a je na nás, jak s ním naložíme. Více vnímejme sami sebe, radí psycholožka Kastnerová
Je začátek nového roku, proto jsme zvolili téma dnešní radioporadny: jak být spokojený nebo i spokojenější v právě nastupujícím roce. Chceme se bavit o motivaci, jak si svůj život uspořádat, aby se nám dařilo a měli ze všeho radost i dobrý pocit.
Naším hostem je psycholožka a psychoterapeutka Jana Kastnerová. Říká se, že bychom měli vždy začít sami od sebe, protože když budeme spokojení, tak budeme tento pocit šířit dál a bude spokojené i naše okolí. Měli bychom tedy myslet i na sebe. Jak ale poznáme, že na sebe myslíme málo a máme přidat?
Při tématu myslet na sebe a spokojenost si myslím, že bychom měli začít rozhodnutím. Že to skutečně chceme. Že chceme být spokojeni. A že chceme na sebe myslet. Pak pro to tedy něco udělat. Tedy prvním krokem by mělo být rozhodnutí. A co můžeme udělat dál, že se začneme více vnímat.
Času máme naděleno všichni stejně, 24 hodin každý den. A je pouze na nás, jestli si uvědomujeme svůj život a jak s ním nakládáme.
Jana Kastnerová, psycholožka a psychoterapeutka
Dnes žijeme v rychlé době a jdeme z jednoho úkolu do druhého. Takže si vlastně ani nestíháme všimnout, jak se máme. Jestli jsme spokojení nebo nespokojení, jestli prospíváme nebo neprospíváme. Tak zkusme začít tím, že začneme více vnímat například své tělo. Jestli není v napětí nebo příliš unavené.
Čtěte také
A pokud tomu tak je, potom myslet na sebe znamená, že něco pro to tělo udělám. Abychom dočerpali energii, dobili si baterky, odpočívali, chodili dříve spát. Nebo abychom si zašli na masáž či si zacvičit. Když prožíváme častěji negativní emoce, je nám nepříjemně, tak to asi znamená, že nejsme úplně spokojení a možná se zanedbáváme.
Zkusme ze svých vlastních emocí číst, co potřebuji, jak se mám o sebe postarat, abych se cítil lépe. Nebo když si uvědomíme, že máme černé myšlenky a něco nás trápí. Neustále přemýšlíme negativně, což nás pak samozřejmě vede do nespokojenosti. A pravděpodobně to znamená, že na sebe opět v životě příliš nemyslíme.
Neřešíme například své potíže, když jsme nespokojeni v práci, nebo jsme nespokojeni ve vztazích, a my to neřešíme. Jsme pouhými trpiteli, což zase snižuje naši spokojenost. Tedy pokud zjistíme, že jsme v nepohodě a neprospíváme, což je důsledek toho, že si sebe nevšímáme a nevěnujeme se tomu, co prožíváme, tak je zapotřebí s tím začít.
Buďme rádi, že se vnímáme v průběhu celého dne. Více na sebe myslet, znamená více pozornosti věnovat tomu, jak se máme.
Jana Kastnerová, psycholožka a psychoterapeutka
Co to ale přesně znamená ono myslet na sebe? A aby to mělo dlouhodobý účinek.
My děláme hodně pro své aktuální uspokojení. Ale potom už většinou nepomůže ani desátá nová kabelka a naše spokojenost se nezvedá. Vždy lidem říkám, že čas nejsou ani peníze a není to ani nic, čeho bychom měli málo nebo moc. Čas je život. Máme svůj životní čas a je opravdu jen na nás, jak s ním naložíme.
Čtěte také
A času máme naděleno všichni stejně, 24 hodin každý den. A je pouze na nás, jestli si uvědomujeme svůj život a jak s ním nakládáme. Pokud jedu jednu povinnost za druhou, tak si řekněme, chci to takto dělat? Pouze plnit nějaké povinnosti. Tak se rozhodněme, jakým povinnostem řeknu ano. A které odmítneme. Není vše naší povinností.
Péče o děti, starat se o domácnost, vydělat peníze, to jsou povinnosti, abychom mohli dobře žít. To je v pořádku. Z toho si nedělejme bubáka, ale tohle přijmeme, to je naše zodpovědnost. A dělejme ji s nějakým odhodláním a nějakou mírou spokojenosti. A už toto samotné může znamenat, že se nám zvýší spokojenost.
A někdy i jen to, že se v náročném pracovním dni na chviličku zastavím, udělám si kávu nebo se napiji sklenky vody, a řeknu si: ahoj, jak se máš, tak už to je malý čas pro sebe.
Čtěte také
A současně, když budeme v zaměstnání spokojenější, budeme chodit dříve spát, budeme dělat pohyb, který nás baví, a když se budeme vnímat v průběhu celého dne, tak si uvědomíme, že tohle je už čas, kdy na sebe myslím. Nepotřebujeme vyjmout ze dne nějaký speciální čas a odjet někam do ráje. To se málokomu podaří.
Ale buďme rádi, že se vnímáme v průběhu celého dne, starejme se o sebe, jak nám je, a zároveň si dopřejme drobné chvíle, kdy si řekneme, co potřebujeme. Jestli se potřebuji najíst, nebo projít, potřebuji si na chvíli odpočinout třeba od dětí. Nebo naopak potřebuji být více s dětmi. Tedy více na sebe myslet, znamená více pozornosti věnovat tomu, jak se máme.
Celou radioporadnu s psycholožkou Janou Kastnerovou si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Úzkostné poruchy jako reakce na životní stres. Jejich léčbu...
Radioporadna: MUDr. Petr Hrubeš: Úzkostné poruchy jako reakce na životní stres a jejich léčba. Psychiatrická klinika Fakultní nemocnice Hradec Králové. Zajímavá oso...
-
„Tělo si pamatuje“. Za zdravotními problémy často stojí naše potlačované nebo negativní emoce
Psychosomatika. V širším slova smyslu jde o komplexní pohled na člověka a jeho zdraví. Protože kategorie zdraví jsou podmíněné nejen tělesně, ale také duševně a sociálně.
-
Ztrácíme schopnost prožívat radost z drobností. Pak jsme odsouzeni do pastičky věčné nespokojenosti
Radost je přirozená emoce, se kterou se člověk narodí, ale ne vždy se mu podaří si ji uchovat po celý život. Jak tedy docílit toho, aby jí bylo v našich životech dostatek?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.