Čtyři základní opatření, která povedou k nižším nákladům na provoz domácnosti nebo rodinného domu

8. leden 2025

Radioporadna zaměřená na velmi aktuální téma zelených rekonstrukcí rodinných domů. V době, kdy se stále více mluví o udržitelnosti, o ekologii, se možná i vy zamýšlíte nad tím, jak snížit náklady na bydlení a zároveň přispět k ochraně naší planety. Myslíte si, že je taková rekonstrukce příliš složitá nebo finančně nedostupná?

Teď vám společně s Milanem Pospíšilem, odborníkem na financování udržitelných rekonstrukcí ze Stavební spořitelny České spořitelny Buřinka, přiblížíme, jak na to. Jaké dotace můžete získat a jak překonat i případné obavy.

Milan Pospíšil ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Jaká jsou tedy základní opatření, která vedou ke snížení energetické náročnosti domu?
Já bych to rozdělil na tři, možná maximálně čtyři základní opatření, která povedou k nižším nákladům na provoz domácnosti nebo rodinného domu. A které budou současně přispívat k lepšímu životnímu prostředí. První oblast je zabránit klasickým únikům tepla, to znamená zateplit klasickou obálku domu, ať už to jsou zdi nebo otvory, jako okna či dveře.

Je důležité poradit se s odborníky, jak k rekonstrukci domu přistoupit, abych neudělal hned na začátku nějakou chybu.
Milan Pospíšil, odborník na financování udržitelných rekonstrukcí domů

Pokud by ještě někdo topil starým kotlem, tak to je druhá oblast, na kterou je potřeba se zaměřit. Protože dnes už jsou daleko modernější a efektivnější způsoby vytápění.

Třetí oblast spočívá určitě v obnovitelných zdrojích energie. Klasický příklad je fotovoltaika, která může vyrobit větší část energie, kterou nemovitost dokáže spotřebovat.

Čtěte také

A poslední oblast, asi v tuhle chvíli méně častá, je určitě se nějakým způsobem zamyslet nad hospodařením s vodou. Ať už je to využití vody nebo její zadržování a další využití.

Jaké jsou nejčastější chyby, kterých se majitelé domů při rekonstrukcích dopouštějí?
Určitě se řada lidí pouští do té rekonstrukce trošičku bezhlavě a nemá stanovený plán. My se tady bavíme o poměrně komplexním tématu, udělat rekonstrukci udržitelnou a úspornou, to není jednoduchá otázka. A v tu chvíli je potřeba se obrátit na nějaké odborníky. V každém regionu existují poradci, kteří dokáží poradit, jak na takovou energetickou rekonstrukci jít.

To je asi první oblast, kam bych doporučil se soustředit. Ale zároveň bych vypíchl, že od začátku loňského roku se mohou lidé jít poradit také například do stavebních spořitelen, které poskytují poradenství právě v oblasti úsporných rekonstrukcí nebo v oblasti dotačního poradenství. Když k rekonstrukci použiji dotace, tak je to velmi fajn.

Od loňského roku se mohou lidé jít poradit také do stavebních spořitelen, které poskytují poradenství v oblasti úsporných rekonstrukcí.
Milan Pospíšil, odborník na financování udržitelných rekonstrukcí domů

Často lidé nepřemýšlí, aby udělali rekonstrukci komplexně. Například stará nemovitost, která je nezateplená, má původní okna, ale na střeše fotovoltaiku. Může to být v některých případech správně, ale určitě je zapotřebí se podívat na tu nemovitost komplexně.

A možná začít od toho zateplení. Snažit se teplo udržet v nemovitosti. Potom jít přes výměnu zdroje energie, výměnu oken a pak možná přichází na řadu fotovoltaika. Ta může být nadstavbou celého toho komplexu.

Čtěte také

Možná někteří reagovali tak, když se hovořilo o dotacích na fotovoltaiku, že si řekli, využijeme toho. A hodně lidí také uvažuje skrze své finanční možnosti.
Může to tak být, my se i s takovými lidmi setkáváme. A konkrétní příklad. Měli jsme klienta, který si vyměnil na staré nezateplené nemovitosti starý kotel za tepelné čerpadlo. Ano, byla tam nějaká úspora, ale ve finále, když jsme mu to potom dopočítali, že kdyby zateplil celou obálku domu, tak by jeho nemovitost byla daleko efektivnější.

A tady je právě důležité se poradit s odborníky, jak k té rekonstrukci přistoupit, abych neudělal hned na začátku nějakou chybu. Potom si mohu celou rekonstrukci rozfázovat a dělat ji třeba i delší dobu, ale měl bych vědět, co je nejefektivnější, od čeho mám začít a s čím pak následně pokračovat.

Určitě je i velký rozdíl, jestli se jedná o novostavbu, případně starý dům.
Samozřejmě. Primárně se tady bavíme o rekonstrukci starších nemovitostí, které byly postaveny, řekněme, před rokem 1970, možná před rokem 1980. Tenkrát byly standardy bydlení a tedy i následné konstrukce nemovitosti jiné, než v posledních letech. Nyní už i stavební úřady trošičku tlačí lidi k tomu, aby měli energetickou třídu objektu lepší.

Milan Pospíšil a Pavla Kindernayová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Celou radioporadnu s Milanem Pospíšilem, odborník na financování udržitelných rekonstrukcí domů a nemovitostí, si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio

Související