Kosti nejsou věšák na svaly. Je to živý orgán, o který musíme pečovat. Jaká jsou rizika osteoporózy?
Začíná radioporadna, ve které se ponoříme do tématu, který se tiše vkrádá do našich životů a přitom může mít fatální následky. Osteoporóza, známá jako řídnutí kostí, je jednou z největších výzev našeho století. Odhaduje se, že až 700 000 lidí v České republice trpí tímto onemocněním, které každoročně způsobuje desítky tisíc zlomenin.
Jak se bránit tomuto tichému epidemickému nepříteli? Co všechno můžeme udělat pro prevenci? A jaké jsou nejnovější možnosti léčby? O tom všem si povídáme s prof. Vladimírem Paličkou, renomovaným odborníkem na metabolická onemocnění skeletu z Fakultní nemocnice Hradec Králové.
Čtěte také
Jak byste na úvod stručně popsal osteoporózu a její vliv na zdraví lidí?
Začnu tím, že popřeji všem pevné zdraví a pevné kosti. Ale vrátím se k osteoporóze, to je skutečně závažné metabolické onemocnění, protože kosti jsou velmi živý orgán, který stále metabolizuje, není to pouhý věšák na svaly. Je to živý orgán, který se stále přebudovává.
A když ta přeměna pak vyjde z normálních hodnot, začne se více odbourávat a méně přistavovat a obnovovat toho nového, tak kosti řídnou, ztrácejí pevnost a kvalitu. Hrozí potom zvýšené riziko zlomenin. A právě zlomeniny jsou velmi vážnou zdravotní komplikací.
Jaké jsou klíčové faktory vedoucí k rozvoji osteoporózy?
Začnu několika čísly. Je potřeba, abychom si uvědomili i ze zdravotního hlediska, že v tomto státě žije něco přes 2 miliony lidí starších 65 let a to je poměrně dost. A s postupem času, jak se prodlužuje délka dožití, naše populace stárne, tak statistici říkají, a v tomto se jim asi dá věřit, že za 25 let v roce 2050 bude v tomto státě 4 172 000 lidí starších 65 let.
Je nutné dělat něco pro to, aby se co nejvíce těch, kteří se dožijí vyššího věku, oněch let skutečně dožili ve zdraví a v dobré kondici.
prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc., dr. h. c., předseda Společnosti pro metabolická onemocnění skeletu
Tedy dvakrát tolik. 40 procent populace bude nad 65 let. Medicína do značné míry umí prodloužit věk, ale podstatné je, abychom se dožili vyššího věku ve zdraví, v dobré tělesné i duševní kondici, abychom si ten pokročilejší věk také užili. A ne, abychom leželi a byli ošetřováni svými blízkými nebo v nemocnicích. Proto musíme být zdraví.
Čtěte také
V současné době dvě třetiny obyvatel nad 65 let v tomto státě mají závažná chronická onemocnění. Cukrovku, obezitu, vyšší tlak, ale také osteoporózu. A to je obrovské množství lidí. Je nutné s tím něco dělat. Aby se co nejvíce těch, kteří se dožijí vyššího věku, těch let skutečně dožili ve zdraví a v dobré kondici.
Osteoporózu určitě nikdo nechce. Teď je otázkou, jestli poznáme, že nám něco takového hrozí?
Náš stát dlouhá léta nepatřil k premiantům v Evropě, ani v civilizovaném rozvinutém světě, že bychom byli schopni včas zachytit všechny pacienty a včas je také dobře léčit. Nás odborníky to hodně trápilo a s velkou radostí řeknu, že se nám podařilo před necelými dvěma lety rozvinout záchytný program.
Ten by měl včas upozornit jednotlivce na to, že má vysoké riziko osteoporózy, že mu tato choroba hrozí. Nebo už se stalo to, že jste si někde něco zlomili a už je potřeba s tím honem něco dělat, aby se to nerozvíjelo dál.
Celou radioporadnu o osteoporóze s prof. MUDr. Vladimírem Paličkou, CSc., dr. h. c., předsedou Společnosti pro metabolická onemocnění skeletu, si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
O nemoci kostí často ani nevíme, trpí jí ale spousta Čechů. Osteoporóza je takzvané „řídnutí kostí“
Světový týden kostí a kloubů vyhlásilo OSN s WHO. První den týdne je stanoven na 12. října a spadá do něj Světový den páteře, Den proti osteoporóze a Světový den artritídy.
-
Co je příčinou únavové zlomeniny? Jak se léčí a jak takovému poranění předcházet
MUDr. Jiří Černý v naší radiopradně na téma: novinky v oblasti ortopedie a traumatologie. Únavové zlomeniny.
-
Tichý zloděj kostí, druhá nejčastější choroba po cukrovce. Důležitý je včasný záchyt osteoporózy
Dnes budeme v radioporadně hovořit o osteoporóze. Hostem je prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc., dr. h. c., předseda Společnosti pro metabolická onemocnění skeletu ČLS JEP.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.