Když měníme svůj životní styl, tak to má být změna dlouhodobě udržitelná, radí výživová specialistka
Téma dnešní radioporadny zní: přerušované půsty. Proto jsme si pozvali odbornici Ing. Moniku Bartolomějovou, výživovou specialistku z Nutričního institutu. Půsty jako takové tady byly už kdysi za našich předků a tak trošku se jako lidové zvyky přenášejí i do současné doby. Většinou kolem Velikonoc nebo Vánoc.
Jaký důvod měly půsty v minulosti? Než se dostaneme k současnosti.
Půsty, které jsme zažívali dříve, měly náboženský charakter, který se slučoval s tou danou dobou. Ale samozřejmě to s sebou nesl i životní styl. Dříve nebyly k dispozici potraviny neustále, jak to známe dnes a lidé v životě trošičku pociťovali nedostatek čerstvých potravin. V zimě bylo období zabijaček, tedy životní styl se zkrátka výrazně lišil v létě a v zimě.
Pokud se někdo snaží o redukci nebo i o udržení své váhy, tak vždy musí hledat to, co jemu konkrétně vyhovuje. Platí, že každý jsme jiný.
Ing. Monika Bartolomějová, výživová specialistka z Nutričního institutu
Dnes si můžeme koupit cokoliv a kdykoliv, čímž se ten přirozený cyklus úplně vytratil. A já osobně si myslím, že důvodem, proč řada lidí v současnosti po těch půstech sahá, může být i určitý návrat ke dřívější přirozenosti.
Čtěte také
Půst našich předků byl také spojován někdy i s vynecháváním některých potravin, třeba masa, z jídelníčku. Ale v dnešním pojetí přerušovaného půstu se spíše než co máme jíst, určuje kdy to máme jíst. Můžeme vysvětlit, na jakém principu je to založené?
Samotný půst může být dvojího charakteru. Jednak tu máme časté téma přerušovaný půst, kde dochází právě k určitým časovým oknům, kdy člověk jíst může a pak po zbytek času nejí. A pak už se řeší, co do toho okna zařadit za jídlo.
Někdo bere půst jako určitý životní styl a říká, že mu to vyhovuje od té doby, co to zkusil. Někdo jiný to bere vyloženě jako formu diety. Je podle vás půst ideální variantou redukce váhy?
Myslím si, že pokud se někdo snaží o redukci nebo i o udržení své váhy, tak vždy musí hledat to, co jemu konkrétně vyhovuje. A tady opravdu platí, že každý jsme jiný a každému sedí něco jiného. Pokud si někdo v těch časových oknech najde cestu, tak proč ne.
Podstatou přerušovaného půstu je, že snížíte okno, ve kterém jíte. A očekává se, že tím také snížíte svůj celkový příjem potravy a hubnete.
Ing. Monika Bartolomějová, výživová specialistka z Nutričního institutu
Ale na druhou stranu, fixovat se na to a mít to jen jako nějaké časové období, po které to budu držet a pak se zase vrátím zpátky, to není správná cesta. Protože jakkoliv a kdykoliv měníme svůj životní styl, tak ta změna by měla být vždy taková, abychom ji byli schopni držet dlouhodobě. Protože právě ona dlouhodobost nám pomůže s tím, abychom byli zdraví a cítili se fit.
Čtěte také
V tom bývá asi často největší problém. Odhodlání a plány jsou veliké, ale pak to člověk vydrží jen chvilku a opět sklouzne do svých starých zvyků. Existují různé aplikace, které člověku určí podle váhy sportovní aktivity a podobně. Podle čeho bychom měli vybírat tu správnou variantu?
Prvně bych k tomu řekla, že žádná oficiální kalkulačka, která by doporučila, co je pro vás nejvhodnější, neexistuje. Bohužel je to tak. Každý člověk si na to musí tak trošku přijít sám a experimentovat sám se sebou. Zjistit si, jaká forma stravování je pro něj nejvhodnější.
A pokud někdo chce jít cestou přerušovaného půstu, tak je potřeba říci, že oficiálně zase existuje mnoho forem. A ne každému tento způsob stravování může vyhovovat. Tedy podstatou přerušovaného půstu je to, že snížíte okno, ve kterém jíte a očekává se, že tím tedy také snížíte svůj celkový příjem.
Často to vychází tak, že třeba vynecháte večeři nebo vynecháte snídani. Záleží, co je komu příjemnější. A tím snížíte příjem, na základě čehož potom zhubnete. A je potřeba říci, že to jde i bez přerušovaného půstu. Prostě si nastavíte stravování tak, aby pro vás bylo dlouhodobě udržitelné a vyhovující vašemu životnímu stylu.
Celou radioporadnu s Ing. Monikou Bartolomějovou, výživovou specialistkou z Nutričního institutu, si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Půst na Štědrý den, Zlaté prasátko a zlá Perchta. Rituály byly pro naše předky životně důležité
Redaktorka Jana Kudyvejsová pro vás spolu s etnografkou Martinou Vlčkovou z Muzea východních Čech v Hradci Králové připravily seriál o vánočních zvycích.
-
Přerušovaný půst je hitem letošní zimy podobně jako otužování. Jak si nastavit režim stravování?
Podle mnohých odborníků na výživu má přerušovaný půst, stále oblíbenější trend v hubnutí, své opodstatnění. Jednak je funkční a přitom se nejedná o žádnou drastickou dietu.
-
O Štědrém večeru platíval půst. Opravdu bohatý stůl proto býval až na Hod Boží, tedy 25. prosince
Na Hod Boží nás pozvali „ke stolu". Nádherně prostřeno mají v Památníku zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou. Starý porcelán může mít pro nás jedinečný příběh.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://hradec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://hradec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.