Už tři roky se v Hradci Králové daří v bazarech, takzvaných RE-USE pointech, znovu využívat věci
Co někomu doma překáží, může být pro jinou domácnost ještě užitečné. Hradec Králové proto začal před třemi lety zkoušet, zda skutečně všechno, čeho se lidé zbavují, musí skončit mezi odpadem. Znovu použitelné věci začal nabízet na separačních dvorech v bazarech, kterým se říká RE-USE pointy. Nápad se mezi lidmi uchytil a podrobnosti k projektu zjišťovala redaktorka Adéla Kavříková.
Čtěte také
Připomeň Adélo historii tohoto projektu. Kde to všechno začalo?
První RE-USE point vznikl v centrálním sběrném dvoře v ulici Bratří Štefanů v Hradci Králové v roce 2020. Osvědčil se a proto na stejném principu začaly fungovat tyto bazary i ve zbývajících třech sběrných dvorech ve městě.
Vše vzniklo proto, aby město snížilo množství komunálního odpadu. A také aby se zbytečně nevyhazovaly věci, které jsou stále funkční a někomu by mohly ještě dobře posloužit.
Čtěte také
Lidé si z těchto bazarů odnášejí vyřazené věci zadarmo nebo za ně platí?
Zadarmo nejsou, vše funguje jako klasický bazar. Jízdní kolo vyjde zhruba na dvě stovky a třeba za knihu zaplatí lidé symbolickou částku pět korun. A to je další užitek tohoto projektu.
Utržené peníze totiž město používá na vysazování nových stromů. A dokonce vystačily i na příspěvek na vybudování přírodního běžeckého okruhu v hradeckých městských lesích.
Bude projekt RE-USE pointů tedy dál pokračovat?
Nejenom pokračovat, on se bude i rozšiřovat. Bazary zatím fungují ve sběrných dvorech, které jsou ale na periferii a tedy pro některé lidi jen obtížně dostupné. Radnice proto chce další bazar otevřít i přímo ve městě.
Čtěte také
Už se ví, kde bude?
Ano. Vzniká v Kotěrově ulici a otevřeno bude mít od 5. října. Od RE-USE pointů na sběrných dvorech se bude lišit především tím, že bude nabízet i elektrospotřebiče, které byly doteď kvůli bezpečnosti z projektu vyloučeny.
Nově mají Hradecké služby k dispozici firmu, která bude pravidelně provádět jejich revize. Bazar bude otevřený 4 dny v týdnu a výtěžek se použije na údržbu zeleně ve městě.
Jaké věci se dají nejčastěji v těchto bazarech obstarat?
Je to nádobí, nářadí, sportovní potřeby jako například lyže a brusle, ale i potřeby pro děti - kočárky, autosedačky, chodítka i hračky. Lidé si mohou odnést také obrazy, různé plastiky nebo dekorace. Ve sběrném dvoře Temešvár mají dokonce jednu místnost vyčleněnou pouze na knihy. Aktuálně jsou jich tam uloženy tisíce. K dispozici je ale i objemnější nábytek.
Související
-
Hradecká RE-USE knihovna. Za pár korun si knihomol pořídí krásné knihy a přispěje i na obnovu lesa
Téma radioporadny zní: třídění odpadů. Jak fungují populární RE-USE projekty a dostaneme se i k pověstnému evergreenu, v čem děláme při třídění odpadu největší chyby.
-
V Hradci startuje projekt RE-USE. Smyslem je darovat věci k opětovnému použití a snížit odpad
Od 1. července začíná v Hradci Králové fungovat nový projekt RE-USE, jehož smyslem je opětovné použití výrobků a tím zmenšení množství vznikajícího odpadu.
-
Nedávno otevřený sociální šatník v Náchodě už využily desítky lidí ve složité životní situaci
V Náchodě je nově k dispozici sociální šatník. Lidé v těžké životní situaci v něm najdou hlavně věci pro sebe nebo pro své děti. To vše díky dárcům.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Mám pocit, že ministr Válek sám neví, z jakých peněz mzdy navýší, říká ředitel nemocnice Kolín
-
Jihokorejský Pusan v kandidatuře na EXPO 2030 neuspěl. Velkolepou přestavbu ale rušit nehodlá
-
Americký torpédoborec a několik dalších lodí se staly terčem útoku v Rudém moři
-
Pafkův výrok o medičkách je nešťastný, věřím, že to tak nemyslel. Feminizace není problém, říká lékařka