Terénní učitelka Dočkalová: Jdi za svým snem. Chce to vytrvalost, odolnost, radost i poučení z chyb

6. únor 2025

Dnešní radioporadna je zaměřena na jeden z nejdůležitějších momentů v životě mladého člověka. Přijímací zkoušky na střední školu. Pro mnohé je to první velká zkouška, která může ovlivnit jejich budoucnost. Letos půjde ke zkouškám 100 000 dětí a mnohé pravděpodobně svého snu nedosáhnou.

Petra Dočkalová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Mgr. Petra Dočkalová

Terénní učitelka pro 21. století. Již 25 let se pohybuje dnes a denně ve světě učení a vzdělávání. Učení, s ohledem na fungování mozku, učení spojené s myšlením, učení, jako oboustranně obohacující se proces, učení aktivní a vědomé. Spolupracuje s dětmi, dospělými, rodinami, školami, komunitními centry i se sociální oblastí.

Celý systém zkoušek se změnil a nejen děti, ale i rodiče a mnozí učitelé jsou jako na trní. Jak to letos dopadne? Rozhovor s Petrou Dočkalovou, zkušenou pedagožkou a terénní učitelkou, vám přinese cenné informace a také postřehy.

Ve světě pedagogiky se teď hovoří spíše o rychlosti učení, ne tolik o IQ, ale o rychlosti. Jak jsem schopen se adaptovat v nové situaci.
Petra Dočkalová, pedagožka a terénní učitelka

Mluví se často o tom, že dětí je letos u přijímaček na střední školy příliš a tak se mnoho z nich nedostane na školy, kam chce.
Já si to tak úplně nemyslím. Reagovala bych i na to, jak jste říkala, že mnoho z dětí nedosáhne na svůj sen. Já se učení věnuji dnes a denně a v přirozeném učení platí, pokud máš jakýkoliv sen, tak si najdi cestu a jdi za ním. 

Čtěte také

Bude to tvrdá práce, bude to chtít vytrvalost, budou určitě nějaké překážky, ale jdi si za tím, nevzdávej to, zkrátka bojuj. A ta samotná škola nám to nevyřeší.

Studenty doprovázím a oni za mnou často přicházejí s nízkou sebedůvěrou. A mým úkolem je v tu chvíli podpořit je, analyzovat chyby, říci si, tohle je fajn, to ti jde, nějaké silné stránky najdeme vždy. A co nebylo fajn, na to se pojďme zaměřit. Já bych doporučila nemít soustředěnu pozornost pouze na výsledek.

Hovoří se o panice a strachu dětí z přijímacích zkoušek.
Pokud je podporující rodina, udělejte si rodinnou radu a řekněte si, co jsou vlastně priority. Není to samozřejmě černobílé, ale pokud se hlásím na gymnázium, půjdu s největší pravděpodobností cestou paměťového učení, tudíž mojí silnou stránkou by měla být paměť.

Doporučení zní, nebýt nikdy upnutý na jednu cestu, vždy je vhodné mít tři pilíře, o které se opřu. Jak v učení, tak i v samotném životě.
Petra Dočkalová, pedagožka a terénní učitelka

Pokud půjdu na uměleckou školu, ale zase mě berte s rezervou, protože to je na velké diskuze, tak s velkou pravděpodobností má být má silná stránka kreativita, koukání se na věci z jiných úhlů pohledu. A tohle je první rozhodnutí, které musí rodina i student učinit.

Čtěte také

Takže bych doporučila, každý neúspěch i úspěch v životě je úžasný, pokaždé jde o zkušenost. A neúspěch bych neviděla jako selhání, že to je konec všeho. Ve světě pedagogiky se teď hovoří o rychlosti učení, ne tolik o IQ, ale o rychlosti. Jak jsem schopná se adaptovat v nové situaci.

To jde ruku v ruce s novou přicházející technologií. Tedy je důležité, jak jsem schopna pobrat to, co mi zbylo ze sebedůvěry a znovu si říci ano, já se do toho prostě ponořím, analyzuji chyby, řeknu si priority, řeknu si, jestli chci studovat v Čechách nebo v cizině. Těch možností je neskutečně mnoho, jen je potřeba je přijmout.

Doporučení tedy zní, nebýt nikdy upnutý na jednu cestu, vždy je vhodné mít tři pilíře, o které se opřu. Jak v učení, tak i v samotném životě.

Petra Dočkalová a Pavla Kindernayová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Celý rozhovor se zkušenou pedagožkou a terénní učitelkou Petrou Dočkalovou si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.