Škola hrou platí i pro naše čtyřnohé miláčky, říká instruktorka dog paddleboardingu Ivana Paštová

31. červenec 2024

Hostem naší radioporadny je Ivana Paštová, trenérka psů a instruktorka dog paddleboardingu. Nedávno se vrátila z tábora, který byl určený pro majitele psů. A učili se tam různé dovednosti, například právě i společnou jízdu na paddleboardu.

Ivana Paštová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Jak se učí taková společná jízda člověka a psa na paddleboardu?
To souvisí i s jinou dovedností, takže nejdříve se musí naučit jet na paddleboardu páníček, aby si na tom cítil bezpečně. Pak se to musí naučit pejsek nejdříve na suchu, následně lehce při břehu a pak se jde teprve na vodu. Je to zkrátka jako každý jiný sport, je potřeba se to prostě naučit.

Bezpečí je vždy na prvním místě, ať už jde o člověka nebo psa. Je tedy dobré používat záchrannou vestu nejen pro sebe, ale i pro pejska.
Ivana Paštová, trenérka psů a instruktorka dog paddleboardingu

Není to jen tak, protože já jsem to zkoušela dvakrát bez psa a oříšek už je pouhé nastoupení na paddleboard.
I nastupování je oříšek, jak říkáte, ale bezpečí je vždy na prvním místě, ať už jde o člověka nebo psa. Takže se nastupuje v kleče, jde se na hlubší vodu a pod nějakým vedením jsem schopná říci, kde a jak se postavit. A potom se i vrátit zpátky do výchozí pozice, aby nedošlo hned k pádu do vody.

Čtěte také

Může to být hezká společná aktivita. Co je tedy základem a jaké základní dovednosti si musíme osvojit?
Psa by měl člověk brát na paddleboard až v momentě, když si je sám jistý jako jezdec na paddleboardu. Ze začátku určitě vsedě, protože pejsek, když se to učí, tak se po prkně pohybuje a je to prostě vratká balanční podložka. Kdo zná bosu, tak si umí představit, jaké je to pak na vodě. Pejsek se učí nejdříve kontakt s vodou, aby plaval.

Pak se učí s plovací vestou, což je z mého pohledu hodně důležité, protože pokud by se do vody vyklopil, tak i pes může dostat křeč. Tedy bezpečí na prvním místě. Pak to musí psa hlavně bavit, a zase po malých krůčcích se učí pejsek jezdit s páníčkem někde u břehu, kde může jít dolů do vody. Aby se cítil bezpečně. Určitě ho neposadit na prkno a vyrazit na řeku.

Čtěte také

Jsou psí plemena, která mají vyloženě ráda vodu, ale někteří psi jsou opatrnější. Zvládneme psa naučit, aby se nebál vody?
Je to stejné jako u lidí. Především jde o to, aby to pejska bavilo. Proto ho to také učíme tak, není to o tom, že ho hodím do vody a plav. Když se to pejsek naučí a má rád vodu, tak si myslím, že pak je to krásná činnost, protože paddleboard je zdravá věc nejen pro lidi na posilování celého těla, ale svým způsobem je to i posilování pro pejska.

Tady bych ráda upozornila na to, že to ale není na nějakou dlouhou jízdu. Můj pes třeba raději plave. Jsem ráda, když plave vedle mne a mohu jej zase na prkno naložit. Nebo může jít zpátky do vody. Není to o tom, že bych naložila psa na paddleboard a jela s ním po řece 10 km. To určitě ne.

Na paddleboardu zjistíte, že máte svaly, o kterých jste doteď nevěděli. Já jsem s ním začala po úrazu zad a hned jsem se do něj zamilovala.
Ivana Paštová, trenérka psů a instruktorka dog paddleboardingu

Co všechno můžeme paddleboardem posílit a zpevnit, když budeme jezdit správně?
Na paddleboardu zjistíte, že máte svaly, o kterých jste doteď nevěděli. Když začne jezdit úplný začátečník, tak se mu opravdu třesou nohy a všechno. Protože i kdyby cvičil a dělal různé další sporty, tak jsou tam maličké svaly, které právě prověří paddleboard. Já jsem s ním začala po úrazu zad jako s rehabilitační pomůckou a neskutečně jsem se do toho zamilovala.

Čtěte také

Říkala jste, že je dobré používat záchrannou vestu i pro pejska, z jakého důvodu?
Je to z toho důvodu, že i pes, když spadne do vody nebo déle plave, může dostat křeč. Zažila jsem to před lety u jednoho klienta a není to hezký pohled. Když se někdo prostě topí, tak jsou určité záchranářské postupy, bere se pod hlavu. Tedy záchranná vesta i pro psa je základ.

Jednak se tak pes, když dlouho plave, cítí jistější, ale také ne každý pes plave úplně správným způsobem. Takže i to učím, aby psi byli při plavání v rovině a vestička jim hodně pomáhá. Pes se cítí bezpečně, hned si to vyhodnotí. Jen si musí na tu vestičku zvyknout. Ale to je stejné, jako když si zvyká na postroj nebo na cokoliv jiného.

Celou radioporadnu s Ivanou Paštovou, trenérkou psů a instruktorkou dog paddleboardingu, si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související