Projekt Vzkříšené varhany zachraňuje a představuje veřejnosti naše unikátní staré hudební nástroje

8. září 2023

Projekt Vzkříšené varhany nejen staré hudební nástroje v našem kraji zachraňuje, ale na začátku září také přináší hudební festival, kde právě tyto Vzkříšené varhany lidem představuje. Naším hostem je autor projektu Jakub Hrubý, pěvec a rodák z Broumova.

Kdy festival Vzkříšené varhany začíná? A kolik koncertů jste připravili?
Tradičně jsme spolu s Václavem Uhlířem připravili 10 koncertů na velice zajímavých místech. Začneme v sobotu 9. září ve Staré Vodě nedaleko Chlumce nad Cidlinou, kde je moc krásný nástroj. A budeme pokračovat přes Hradec Králové, Malou Úpu, Třebechovice, Stěžery, Staré Buky, Rychnov nad Kněžnou, Choteč a závěrečný koncert bude ve Vrchlabí. Trochu jsme se rozrostli, protože před čtyřmi lety, kdy festival začínal, to bylo koncertů pět.

Jakub Hrubý ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Připomeňte onu myšlenku, jak se vůbec tento festival zrodil?
Ta myšlenka je docela jednoduchá. Královéhradecký kraj před 15 lety zřídil dotační program, kde podporuje opravu a rekonstrukce historických nástrojů. Nemusí být památkově chráněné, jako je to ve většině krajů, takže tento program je velice ojedinělý. A proto si myslím, že stojí za to prezentovat varhany, které jsou často zavřené v kostele a lidé se k nim nedostanou. Kraj za těch 15 let nainvestoval něco přes 18 milionů korun a s touto pomocí se proinvestovalo minimálně 45 milionů korun a opraveno bylo již 55 nástrojů.

Varhany jsou naše hmotné dědictví po předcích. Člověk slyší a vidí krásnou práci, dá se na těch nástrojích provádět nádherná hudba.
Jakub Hrubý, pěvec, autor projektu Vzkříšené varhany

Musíme říct, že to jsou všechno unikátní hudební nástroje, které vznikaly před dávnými lety, takže je potřeba je zachraňovat.
Přesně tak. Je to naše hmotné dědictví po předcích. A kolikrát člověk slyší a vidí krásnou práci, dá se na těch nástrojích provádět krásná hudba. Je to tedy moc hezký počin, který se děje s Václavem Uhlířem, který 50 let dělá organologa v diecézi a ví o každé píšťale a každé klávese.

Čtěte také

Projekt obnovy historických varhan Královéhradeckého kraje už je tady 15 let, ale festival má letos čtvrtý ročník.
Festival vznikl tak, že jsem se sešel s naším bývalým přítelem, bývalým radním, který bohužel již není mezi námi, Pavlem Hečkem a mluvili jsme o tom, jakým způsobem tento program mezi lidi dostat. A napadl nás právě festival. Prezentace na webu, jsou natočena krásná videa ke každým varhanám, audionahrávky. A z prvního i druhého ročníku v loňském roce vyšlo moc hezké cédéčko. Letos se nám podařilo udělat druhé CD ze třetího ročníku a z toho letošního bude opět v prodeji. Myslím, že to je velký unikát, který nemá obdoby.

Je důležité nejen mluvit o tom, že se opravují varhany, ale přinášet lidem i jejich zvuk. To je výsledek celého projektu, viďte.
Je to tak. A aby se lidé také nenudili jen varhanní hudbou, tak jim k tomu ještě dodáme krásné zpěvy v mém podání. Věřím, že to bude určitě velice zajímavé.

Čtěte také

A to mě zajímá, protože vy nejste varhaník, ale zpěvák. Jak jste přišel k těm varhanám?
Já jsem původně z přání mého otce varhany studoval dva roky v Hradci Králové u varhaníka Jiřího Strejce. Později jsem přešel na zpěv a jsem tomu rád. Setkal jsem se se spoustou zajímavých lidí, pěvců, až jsem se dostal k manažerské práci, kterou se dnes zabývám.

Dokázal byste ještě dnes tedy zahrát na varhany?
Určitě. Když je potřeba, tak hraji, ale jinak se tomu vyhýbám, stejně jako zpívání. Máme tady spoustu mladých a nadějných lidí, tak ať mají šanci. Věnuji se manažerské činnosti a zpívám jen, když musím.

Na našem webu jsou videa, kde vám Václav Uhlíř popíše vznik konkrétních varhan, jak fungují, jaké mají hlasy, je tam i jejich dispozice.
Jakub Hrubý, pěvec, autor projektu Vzkříšené varhany

Manažerská činnost vás tedy teď naplňuje především?
Naplňuje. Před třemi roky jsem obnovil Dvořákův festival, který má letos už 67. ročník a musím říci, že je to krásná práce, kdy během letošního ročníku jsem zorganizoval 64 koncertů v 55 městech a sedmi krajích. Je to moc hezký multižánrový festival, kdy se snažím lidem zprostředkovat hudbu. A letos se musím ještě pochlubit takovou věcí, že jsme udělali týdenní plavbu na lodi Florentina, což je jediná hotelová loď, která pluje po českých řekách Vltavě a Labi. A byl to veliký zážitek. Za týden nám prošlo na koncertech lodí přes 1700 lidí.

To byl váš nápad?
Byli jsme na to tři, ale v podstatě ta myšlenka plavby byla moje. Napluli jsme 550 km.

Čtěte také

Pojďme se ještě nakonec vrátit ke Vzkříšeným varhanám. Říkali jsme, že to bude celkem 10 koncertů.
Festival začíná 9. září v sobotu ve Starých Bukách, kde je krásný malý kostel. A pokračuje v podstatě každý víkend po celém kraji. Vstupné máme symbolické 100 Kč, všichni posluchači dostanou katalog zdarma k tomu si mohou koupit krásné cédéčko. Na našem webu jsou také videa, kde vám Václav Uhlíř popíše vznik jednotlivých varhan, popíše jak fungují, jaké mají jednotlivé hlasy, je tam i dispozice těch varhan a profesionální audionahrávka. To vše je na webu k dohledání.

Mimochodem které varhany patří k vašim nejoblíbenějším a nejmilejším?
Upřímně musím říct, že pro mě zvukově i v nějakém vztahu k varhanám obecně jsou mé nejoblíbenější asi broumovské varhany u Petra a Pavla, které jsou opravené a mají nádherný zvuk.

Rodák z Broumova teď hezky odpověděl. Moc děkuju, pane Hrubý, že jsme mohli společně pozvat posluchače na festival Vzkříšené varhany do Královéhradeckého kraje.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související