Ladislav Skořepa vrací do života varhany ve Studnici u Náchoda: Nejhorší je, když se na ně nehraje
V nevelké obci Studnice u Náchoda postavili před sto lety předkové velký Husův sbor. Tehdy tam husitská náboženská obec čítala stovky lidí a žila aktivním duchovním i kulturním životem. V posledních letech tomu ale bylo přesně naopak. Letos v zimě si tamní farnost Církve československé husitské vzala na starost farářka Žaneta Černochová a snaží se do Husova sboru ve Studnici vrátit život.
Značnou měrou k tomu přispívá také Dr. Ladislav Skořepa z České Skalice, který doprovází obnovené bohoslužby nádherným zvukem varhan. Nástroj, jehož původ a historie jsou velkou neznámou, ochotně představil redaktorce Romaně Joudalové.
Čtěte také
Varhany nejsou nijak veliké, ale zvukově bohaté a rejstříkově dokonce lépe vybaveny, než varhany v Husově sboru v nedaleké České Skalici, na které Dr. Ladislav Skořepa pravidelně hrává už více než patnáct let.
Podle něj je pro varhany nejhorší, když se na ně nehraje. Na tento nástroj se pravidelně nehrálo mnoho let. Dřevo bylo napadeno škůdci, a tak bylo potřeba varhany opravit. Jejich charakteristický zvuk ale zůstal zachován.
O nástroji, který stojí na kůru v Husově sboru ve Studnici, se toho dnes mnoho neví. Jedinou stopou je plechový štítek s vročením z roku 1930 a údajem, že nástroj darovala paní Anna Čejchanová z nedaleké obce Lhotky.
Bohoslužby, které se v Husově sboru ve Studnici už zase konají pravidelně každou 2. a 4. neděli v měsíci od 17. 00 hodin, tedy doprovází zvuk opravených varhan. Krásný prostor s výbornou akustikou vždy hostil také koncerty vážné hudby, adventní koncerty, vystoupení žáků studnické ZŠ a k této tradici se pomalu vrací.
Čtěte také
Základní kámen stavby, která byla zadána staviteli Robertu Dvořáčkovi z Červeného Kostelce, byl položen roku 1923. Husův sbor ve Studnici se tedy připravuje se na brzké oslavy svého stoletého výročí a pod vedením farářky Žanety Černochové se pomalu vrací do života.
Kromě opravených varhan dostává interiér i exteriér postupně nový vzhled, uklízí se, pracuje se na drobných opravách, nutná byla obnova výmalby kněžiště, v příštím roce bude nutné provést novou vodovodní a kanalizační přípojku. Vnitřnímu prostoru i okolí stavby se vrací důstojnost a přívětivost.
A když varhaník Ladislav Skořepa rozezní píšťaly varhan, doufá, že melodie, která se nese do širokého okolí, připomene lidem, že se mohou vrátit k aktivnímu duchovnímu životu, který byl na tomto místě dlouho přerušen.
Související
-
Biskup Pechanec: Bojovnost a nasazení, víra v dobro. Chuť obětovat se. To společnost stále potřebuje
Dříve se svátek Cyrila a Metoděje slavil na jaře. Ovšem potom byly oslavy přesunuty k sílícímu kultu Mistra Jana Husa. Jaký je odkaz věrozvěstů pro naši dnešní dobu?
-
Kopne-li vás zvíře, je to upřímné. U člověka je to složitější...
Vrátíme se dnes k Cenám Ď, což jsou ceny pro mecenáše a dobrovolníky z různých oblastí. Jako poděkování za jejich pomoc nebo za jejich aktivity. A právě tuto cenu n...
-
Svoboda svědomí byla úžasná věc za minulého režimu a je úžasná i dnes
Na rozhlasovou Návštěvu se redaktorka Romana Pacáková vydala do Rychnova nad Kněžnou. Městečko pod Orlickými horami je už téměř dvacet let domovem paní Aleny Naimanové.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://hradec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://hradec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.