Biskup Pechanec: Bojovnost a nasazení, víra v dobro. Chuť obětovat se. To společnost stále potřebuje

Biskup Královéhradecké diecéze Církve československé husitské Pavel Pechanec
Dříve se svátek Cyrila a Metoděje slavil na jaře. Ovšem potom byly oslavy přesunuty k sílícímu kultu Mistra Jana Husa. Jaký je odkaz věrozvěstů pro naši dnešní dobu?
Čtěte také
Biskup Královéhradecké diecéze Církve československé husitské Pavel Pechanec byl hostem Českého rozhlasu Hradec Králové.
„Dříve se svátek věrozvěstů slavil 9. března, potom se to přesunulo na 5. červenec. A právě i z toho důvodu, aby se trošku zastínil Mistr Jan Hus."
„Ale nám to vůbec nevadí. Protože zápas Cyrila a Metoděje je do určité míry hodně podobný zápasu Mistra Jana Husa. V tom ohledu, že ani ten jejich zápas nebyl z pohledu světa až tak vítězný. Ale měl velký smysl."
Když hovoříme o Cyrilu a Metodějovi, tak připomínáme naši kulturnost a evropskou sounáležitost?
„Určitě. A to je zejména důležité i pro naši dnešní dobu. Byť lidé zejména kvitují, že máme pracovní volno a jsme trošku zmateni, jestli budou otevřeny obchody nebo ne. Ale myslím si, že pro celou společnost je to určitým podnětem, abychom se zamysleli a přemýšleli nad zápasem života.
Cyril a Metoděj byli jistě kulturní a vzdělaní diplomaté. A možná je dnes všichni známe především proto, že to byli nadšenci pro danou věc. Uměli vést dialog.
Čtěte také
„A uměli se obětovat. Napadla mne myšlenka, jistě mnoho lidí sledovalo zápas našich fotbalistů na Mistrovství Evropy. Bohužel jsme nepostoupili, ale důležité bylo, jak ten zápas zvládli. Bojovnost a nasazení. Chuť obětovat se pro tým."
„Stejné to bylo u Cyrila a Metoděje. Z hlediska historie nebyl jejich zápas až tolik úspěšný, nebyl korunován tím, že by se tu slovanská bohoslužba nebo písmo hlaholice uchytily trvale, ale jejich nasazení a chuť přijít s dobrou zprávou, s evangeliem, víra v dobro a nasazení, je něco, co naše společnost stále potřebuje. I když od těchto událostí uplynulo už více než 11 století."
Celý rozhovor Pavly Kindernayové s biskupem Královéhradecké diecéze Církve československé husitské Pavlem Pechancem si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Díky mladé farářce Žanetě Černochové ožívá znovu po dlouhých letech Husův sbor ve Studnici u Náchoda
Mladá farářka Žaneta Černochová se snaží obnovit život náboženské obce ve Studnici u Náchoda a také kulturní tradice, které ke sboru vždy patřily.
-
Dělá trdelníky i zmrzlinu, chodí mezi lidi. Internetový farář Rudolf Špaček, co nevypadá jako farář
Budeme mluvit o důležitých věcech, jako je povzbuzení, útěcha, naděje či pokora. Jak moc je potřeba vidět světlo na konci tunelu a věřit, že se zase vše v dobré obrátí.
-
Vladimír Burjánek: Mistr Jan
Jeden obrázek dětství si pamatuji zcela zřetelně. 6. července navečer zapalovala babička svíčku v okně a kolem nás později šel večer lampionový průvod.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.