Vladimír Burjánek: Mistr Jan

6. červenec 2021

Jeden obrázek dětství si pamatuji zcela zřetelně. 6. července navečer zapalovala babička svíčku v okně a kolem nás později šel večer lampionový průvod. Tak se dříve uctívala veliká osobnost naší historie. 

Čtěte také

Jan Hus římskokatolický kněz, středověký náboženský myslitel, vysokoškolský pedagog, autor řady spisů, reformátor církve a kazatel. Když ho označili kacířem, odhodlaně podstoupil cestu na Kostnický koncil, aby se očistil. Se slibem bezpečného příchodu od římského krále Zikmunda.

Už žáci základní školy znají, jaký byl konec. Odsouzen a upálen - jak říká i text písně, že hranice vzplála na břehu Rýna. Jeho krutý odchod znamenal následně i dobu Husitských válek a křížových výprav. Pohled na Husův život, dílo i odkaz je většinou vážný.

Čtěte také

Pamatuji se, jak se mnohým nelíbilo veršování jednoho českého humoristy, který ve své knížce zavtipkoval - tak jsem tuhle meditoval v parku - z koho by tak bylo více škvarků- jestli z Jana Husa - nebo z Jany z Arcu?

Řada památníků, pomníků, soch, dokonce i skladeb vážné i populární hudby je spojena s Husovým jménem. Pod ním bojovali i legioináři a partyzáni. Jak si Husa vážíme, ukázala i anketa Největší Čech, kde se vroce 2005 umístil na sedmém místě.

Spustit audio
    • 80 let s vámi
      Hradecké minuty

    Mohlo by vás zajímat

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.