Vladimír Burjánek: Mistr Jan

6. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jan Hus
0:00
/
0:00

Jeden obrázek dětství si pamatuji zcela zřetelně. 6. července navečer zapalovala babička svíčku v okně a kolem nás později šel večer lampionový průvod. Tak se dříve uctívala veliká osobnost naší historie. 

Čtěte také

Jan Hus římskokatolický kněz, středověký náboženský myslitel, vysokoškolský pedagog, autor řady spisů, reformátor církve a kazatel. Když ho označili kacířem, odhodlaně podstoupil cestu na Kostnický koncil, aby se očistil. Se slibem bezpečného příchodu od římského krále Zikmunda.

Už žáci základní školy znají, jaký byl konec. Odsouzen a upálen - jak říká i text písně, že hranice vzplála na břehu Rýna. Jeho krutý odchod znamenal následně i dobu Husitských válek a křížových výprav. Pohled na Husův život, dílo i odkaz je většinou vážný.

Čtěte také

Pamatuji se, jak se mnohým nelíbilo veršování jednoho českého humoristy, který ve své knížce zavtipkoval - tak jsem tuhle meditoval v parku - z koho by tak bylo více škvarků- jestli z Jana Husa - nebo z Jany z Arcu?

Řada památníků, pomníků, soch, dokonce i skladeb vážné i populární hudby je spojena s Husovým jménem. Pod ním bojovali i legioináři a partyzáni. Jak si Husa vážíme, ukázala i anketa Největší Čech, kde se vroce 2005 umístil na sedmém místě.

Spustit audio

Související

  • Vladimír Burjánek: Slavení

    Slavíme všechno možné. Vedle osobních svátků i ty státní v podobě volna, dále narozeniny, svatby, jubilea. Některé nepopulární oslavy jsme opustili, jiné jsme zavedli.

  • Vladimír Burjánek: Rozhlas

    Jsem rozhlasový člověk. Od dětství, kdy blikalo zelené magické oko přijímače nad postelí u babičky v kuchyni a my s dědou hltali Mašlonkův hlas při hokejových kláních.

  • Vladimír Burjánek: Změny

    Všechno se kolem mění. Příroda, zvyky, vzdělání, práce, svět kolem nás a bylo by  přeci nesmyslné, aby se neměnili lidé. My jsme přišli ze školy a vraceli se z donucení.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.