Vladimír Burjánek: Rozhlas

17. květen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Rozhlasový kroužek - 60. léta 20. století
0:00
/
0:00

Jsem rozhlasový člověk. Od dětství, kdy blikalo zelené magické oko přijímače na poličce nad postelí u babičky v kuchyni a my s dědou hltali Mašlonkův hlas při hokejových kláních. Stejně jako potom nedělní pohádky. 

Pak jsem se sešel z rozhlasem v tehdejším královéhradecké studiu, které 5. května slavilo pětasedmdesát let od první věty do éteru.

Čtěte také

Během vysokoškolského studia jsem v šedesátých letech v Českém rozhlase v Hradci Králové absolvoval prázdninové praxe a chtěl jsem tu nastoupit.

Stará vila s bazénem na zahradě, ve vrátnici přísný pan Souček v uniformě s téměř důstojnickou čepicí, v technice šikovný machr Děrdi (psáno foneticky), jehož maďarské příjmení neuměl nikdo vyslovit i napsat.

Trocha šafránu z rozhlasového archivu Českého rozhlasu Hradec Králové aneb tyto fotografie už něco pamatují

V režii kamarád Láďa Rybišar a redakce se spoustou kolegů, ke kterým jsem vzhlížel. Mirek Flek, Alena Štěrbová, Ivo Tomáš, sporťák Standa Zářecký. Hudební redaktor Jaroslav Andrejs, úžasná hlasatelka Dáša Hazdrová, produkční Růženka Šmídová a další.

V Hradci jsem ale také zažil zklamání

Když tehdejší šéf přijal místo začínajícího kluka svoji kamarádku. Tak jsem šel na vojnu a rozhlas potom vyměnil za noviny.

Čtěte také

K hradeckému rozhlasu jsem se ale přeci jen vrátil - ovšem až v důchodu. Téměř patnáct let dělám pořad Nedělní káva. Několik let sám, nyní se nás střídá víc.

Poznal jsem, že pokračovatelé prvních redaktorů hradeckého vysílání se snaží, aby tradice rychlosti, nápaditosti, serióznosti a kvality šla dál.

Mimochodem, právě zítra to bude sedmnáct let, co Hradec začal vysílat po internetu.

Rozhlas musíte mít v krvi. Asi proto ho každý den poslouchám a zapínám ho při probuzení i před usnutím. Možná jako mnozí z vás. Ale já mám tu výhodu, že dělám obojí. Pomáhám ho tvořit a jsem i jeho věrným posluchačem.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.