Vladimír Burjánek: Být in

12. květen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nástrahy internetu.Víte, čím se baví na sociálních sítích vaše děti?
0:00
/
0:00

Kdysi se tomu říkalo jít s dobou. V módě, výrazových prostředcích, účesu, chalupě, novém autu, prostě ve všem. Dnes být in, znamená daleko širší spektrum, toho, co takový člověk musí obsáhnout. 

Od střídání aut až po střídání manželek například u pánů, atraktivní příjmení, pokud možno cizí u dam, být většinou singl, mít za sebou několik kosmetických operací a nejméně dv akrát za rok posílat selfíčko od moře z exotických oddychování.

To ale zdaleka není všechno

Do naší mluvy vniká tolik nových slov, že prarodiče mnohdy přestávají rozumět mluvě vnuků. To proto, že googlují, skypují, mailují, stahují aplikace, esemeskují, chatují a blogují Kdo neví, co je instagram, nebo twitter, jako by ani nebyl.

Kolik účtů na sociálních sítích máš, tolikrát jsi člověkem

Dnes nepřikládáme hojivé náplasti, ale tejpujeme, nekupujeme oblečení, ale outfit, dbáme na image. Nechodíme do krámů, ale do marketů, shoppů i hypermarketů. Hlavně nekoupit fake, ale jen originál. Kapsy máme narvané sim kartami, v hlavě piny od debetních i kreditních karet, protože platit cash je out.

Sociální síť facebook je přístupná z mobilu i z počítače. (Ilustrační snímek)

A tak se pomalu mnozí stávají kopiemi bláznivě letící doby s mylnou představou světovosti.

Spustit audio

Související

  • Vladimír Burjánek: Telefon

    Dnešní mladí majitelé chytrých telefonů si jen těžko mohou představit dobu našeho dětství, kdy ve vsi byly třeba jen dva telefony. Byly to takové místní tiskové kanceláře.

  • Vladimír Burjánek: Svatby

    V rodinném albu máme spoustu historických fotografií. Rád si prohlížím ty svatební. I na nich je vidět, jak šel pokrok. Nastrojená babička s dědečkem v ateliéru.

  • Vladimír Burjánek: Moudra

    Když dáš krávě do držky, ona ti dá do dížky, opakoval mi mnohokrát tuhle lidovou moudrost můj chytrý strýček sedlák. A podle ní se také sám řídil.  Kravka byla prioritou. 

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová