Vladimír Burjánek: Svatby

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Svatební fotografie
0:00
/
0:00

V rodinném albu máme spoustu historických fotografií. Vždycky jsem si rád prohlížel ty svatební. I na nich je vidět, jak šel pokrok. Nastrojená babička s dědečkem v ateliéru ve skupinové fotografii s příbuznými. 

O dvacet let později šťastně se tvářící maminka s tátou, teta Marta a strýček Stanislav v uniformě finanční stráže i další příbuzní. Navíc máme i fotografie z příjezdu kočáry ke kostelu a obřadu v chrámu. Zažloutlé snímky svatby tety Fany a strýce Luboše, nebo já jak jsem na veselce ve vsi, kde jsem byl za mládence.

Tam se mě pozvaná vyhlášená kuchařka paní Jizerská zeptala, jak mi chutnala svíčková? A já popravdě přede všemi odpověděl, že naše babička vaří lepší.

Přípitek na svatbě

Při naší svatbě se už nechodilo do ateliéru a máme jen momentky ze svatebního dění a novinku, sadu barevných diapozitivů. Dvojsvatba našich dětí, dcery a syna je zvěčněna na krásných záběrech ze zámeckého interiéru a jak pokročila technika, bylo natočené i pěkné video. To zmizelo při rozvodech.

Z druhé svatby jednoho z dětí už je k dispozici samozřejmě video, ale i fotokniha s krásnými uměleckými snímky profesionála na hradě Kost. Tak jsem zvědav, jak bude svatební dokumentace pokračovat a s čím se setkáme při loučení se svobodou našich vnuků. Vedle selfíček, natáčení na mobily a třeba záběrů z dronů se možná objeví i další zázrak techniky.

Svateb ale nějak ubývá. Možná i proto, jak praví aforismus, že všechno co řeknete před svatbou, může být po ní, použito proti vám.