Jakub Šafář opravuje ve svém volném čase varhany kostela svatého Vojtěcha v broumovském klášteře
Varhany v klášterním kostele svatého Vojtěcha v Broumově opravuje ve svém volném čase a svépomocí mladý nadšenec. Zásahy na nástroji může provádět jen díky tomu, že varhany pocházejí teprve z minulého století, mají za sebou už neodbornou opravu a ztratily tak historickou hodnotu. Přesto vedení benediktinského kláštera v budoucnu počítá s jejich využitím.
„Tak tady je zrovna slyšet, že proznívá píšťala a další neladící píšťaly. Takže je zapotřebí naladit, zjistit, které píšťaly proznívají, objevit jejich závadu a potom ten problém vyřešit," říká Jakub Šafář, mladý průvodce a nadšenec do zdejších varhan. Snaží je o jejich opravu.
Čtěte také
Proč se do této práce pustil?
„Prvotním impulsem byla moje láska k hudbě. V šesti letech jsem začal hrát na violoncello, potom jsem začal provázet v broumovském klášteře, což už je také 8 let. Zjistil jsem, že jsou tady varhany, na které si mohu občas zahrát. Ovšem časem u nich začaly proznívat píšťaly a neladilo to. Což mi začalo vadit."
„Tak jsem se rozhodl, že se zkusím podívat, čím by to mohlo být a pokusím se je opravit. Tady venku na kúru můžeme vidět píšťaly, asi šest rejstříků je vyndáno ven, aby se člověk dostal opravdu ke "střevům" toho nástroje. Snažím se napravit opravy z 80. let 20. století."
Co ho tady ještě čeká?
„Druhý manuál už je daný zpátky, má opravené všechny ventily, teď už se musí jen doladit. A na opravu čeká první manuál. To znamená rozebrat vzdušnice, podívat se, v jakém stavu jsou výpustkové ventily a pneumatické traktury. Pokud budou v pořádku, tak se nechají, když budou popraskané, tak se vytvoří nové krytí ventilů."
Čtěte také
„Takto postupně projdu celý první manuál. Každý rejstřík po rejstříku a potom bude následovat složení celých varhan dohromady."
Kolik je Jakubovi vlastně let?
„Je mi 23 let," dodává s úsměvem.
Provizorně by mohli návštěvníci broumovského kláštera slyšet varhany hrát už během letošního srpna, kdy je tu naplánovaný koncert.
Celková oprava potom bude dokončena během příštího roku.
Související
-
„I strojař si může s chutí zahrát na varhany,“ směje se ředitel vrchlabského kůru Radek Hanuš
O kouzlu hudby toho hodně ví Radek Hanuš, ředitel vrchlabského kůru, varhaník a sbormistr, ale i učitel hudby a ředitel vrchlabské základní umělecké školy Karla Halíře.
-
V broumovském klášteře po opravě opět funguje kostelní hodinový strojek z 18. století
Kostelní hodiny z 18. století v broumovském klášteře na Náchodsku jsou opět funkční. Před nedávnem byly totiž kvůli poruše v rukou restaurátora.
-
Ze slávy Lázní Fořt moc nezbylo. O záchranu kostela místní bojují, varhany potkal radostnější osud
„Na Trojici" bývaly v Krkonoších jedny z prvních slavných poutí v roce - ve Štěpanicích, v Roprachticích, v Pasekách i ve Fořtě. Tam zmizel výstavný areál s kolonádou.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ševčíka a další národohospodáře zkritizovali všichni děkani VŠE. ‚Prohlubují izolaci fakulty,‘ píší
-
Bartoše má nahradit bývalý hejtman Kulhánek. STAN navrhl nového ministra pro místní rozvoj
-
USA chtějí, aby konflikt neeskaloval. Evropa ale potřebuje Rusko porazit a odstrašit, říká politolog
-
ŽIVĚ: Fotbalisty Slavie čeká druhý duel v Evropské lize, na stadionu v Edenu hostí nizozemský Ajax