Při nočních prohlídkách zažijete tajuplnou atmosféru broumovského kláštera a uslyšíte staré příběhy

11. červenec 2020 15:22

Broumovský benediktinský klášter zve návštěvníky na noční prohlídky. Ty se konají třikrát týdně po dobu letních prázdnin. Barokní stavba se díky tomuto způsobu prohlídek představí v netradiční atmosféře, navíc se lidé seznámí i s legendou broumovských meteoritů.

Čtěte také

Jdeme na noční prohlídku broumovského kláštera. Jakub Gruss je průvodcem, který nás momentálně vede setmělým prostorem klášterního kostela.

„Na tom je právě kouzelné, že i když sem padá minimum světla, tak je onen kostel stále takový přitažlivý a velmi půvabný."

Kam se návštěvníci při prohlídce podívají? Jaká zajímavá místa uvidí?

„Kromě krásného kostela se prochází také sakristií, která na kostel navazuje. Samozřejmě nechybí refektář s kopií turínského plátna a zejména naše nádherná bibliotéka."

Při nočních prohlídkách zažijete broumovský klášter v tajuplné atmosféře a uslyšíte staré příběhy

Můžeme se podívat na některá místa a zákoutí zdejšího kláštera, která zůstávají pozapomenuta?
„Je zde spousta zajímavých míst. Máme tu unikátní gotické schodiště, je to jeden z nejstarších fragmentů broumovského kláštera."

Vchod je opravdu uzoučký. Zdá se, že zdejší mniši byli štíhlých postav. Robustnější člověk by se tu už neprotáhl. Stoupáme po úzkém, hodně příkrém točitém schodišti, až jsme se dostali do malé místnosti, odkud vede několik dveří. A také jedno okno.

„Právě tímto oknem se díváme dolů do kněžiště. Protože bratři, když byli nemocní, tak tady zůstávali v karanténě na marodce. A toto okénko jim umožňovalo spojení s denním režimem modliteb."

Při nočních prohlídkách broumovského kláštera zažijete jedinečnou atmosféru potemnělého kláštera. Prohlídky jsou tematicky zaměřené na momenty života v klášteře a zavádějí návštěvníky do nejkrásnějších historických interiérů kláštera - do vzácně dochované klášterní knihovny se 17 tisíci svazky knih, do refektáře s unikátní kopií Turínského plátna a do bohatě zdobeného klášterního kostela sv. Vojtěcha.

Tuto večerní prohlídku s námi absolvuje také Kateřina Ostradecká z Agentury pro rozvoj Broumovska. Tyto speciální prohlídky jsou zaměřeny na jedno téma.

Čtěte také

„Ano, noční hrané prohlídky se letos zaměřují na téma broumovského meteoritu. Podle historické události, která se stala před více než 170 lety, kdy v okolí Broumova spadly dva kusy meteoritu. Stalo se to v Hejtmánkovicích, kde část meteoritu dopadla na louku. Druhé místo bylo v Křinicích, kde kus meteoritu prolétl šindelovou střechou místního cihláře a rozbil pelest postele, ve které údajně spaly dvě děti."

Noční prohlídky benediktinského kláštera v Broumově se konají každý pátek, sobotu a středu po celé letní prázdniny.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související