Do programu na ochranu krokodýlů čelnatých a štítnatých se zapojil také Safari Park Dvůr Králové

22. březen 2025 08:25

Safari Park Dvůr Králové se zapojí do mezinárodního programu na ochranu krokodýlů. Především čelnatých a štítnatých, kteří se vyskytují v západoafrických zemích a patří k nejohroženějším. Zatím poslední jednání odborníků na toto téma se uskutečnilo v největším městě Pobřeží slonoviny Abidjanu a dvorský safari park zastupoval zoologický ředitel Jaroslav Haimy Hyjánek. Po návratu z pracovní cesty se s ním setkala redaktorka Dana Voňková.

Dinosauři sice vymřeli, planetu s námi ale stále obývají tvorové, kteří jsou jejich pokračovateli. Mezi nejzajímavější patří bezpochyby krokodýli, které vnímáme jako velmi nebezpečná zvířata.

Čtěte také

Například v Tanzanii a Keni byste se mohli stát svědky toho, jak krokodýli zaujímají na místech, kde se brodí tisíce býložravců, strategické pozice a viděli byste, jak intenzivní jsou jejich útoky.

Na druhou stranu se krokodýlí samci a samice umí chovat jako sociální zvířata. Mají propracovaný systém komunikace a bývají starostlivými rodiči. Péče krokodýlích matek o mláďata je dokonce v říši plazů unikátní. Přesto není radno krokodýla podceňovat. Je největším žijícím plazem na světě. Obývá Afriku, Asii, Austrálii a Ameriku.

Rád se vyhřívá na slunci a když loví, dokáže být velmi rychlý a vyskočit i metr vysoko. Ve vodě se může pohybovat rychlostí až 35km/h, na souši je pomalejší, ale pod vodou vydrží déle než hodinu. Pověstný je silný krokodýlí stisk čelistí, dokáže vyvinout sílu přes 2 tuny. Co můžeme krokodýlům závidět, jsou zuby-je jich 60 až 110 a za život se jim průměrně 50x obmění.

Safari Park Dvůr Králové chová dva druhy - krokodýla štítnatého a čelnatého

O životě krokodýlů štítnatých se toho mnoho neví, je to nejméně prozkoumaný druh. Navíc je chová jen hrstka zoologických zahrad, které se potýkají s velkým nedostatek chovných samců. Organizovat výzkum a ochranu tohoto druhu v místě přirozeného výskytu je složité kvůli nestabilní politické situaci. Je pravděpodobné, že v divočině je kriticky ohrožený vyhubením.

Královédvorští krokodýli se mají dobře, najdete je v pavilonu Vodní světy

Krokodýl čelnatý žije samotářsky a aktivní je hlavně v noci. Samci dosahují délky jen kolem dvou metrů, samice výrazně méně. Ve snůšce mívají maximálně 20 vajec, mláďata se líhnou za 100 dní a měří kolem 20 cm. Už před líhnutím se mláďata ve vejcích ozývají. Samice je i po vylíhnutí hlídá. Jedná se o vzácný druh.

Počty krokodýlů se v Africe snižují

Jednání o jejich ochraně komplikuje v některých zemích nejen politická nestabilita, ale také častá výměna autorit na postech managementu.

Čtěte také

Přesto se na počátku roku 2025 uskutečnilo mezinárodní pracovní setkání v Abidjanu, na kterém se odborníci shodli, že je potřeba přehodnotit klasifikaci ohrožených zvířat a postarat se o ně nejprve v místech jejich přirozeného výskytu.

Později by se do ochrany krokodýlů mohly zapojit i zoologické zahrady. Safari park Dvůr Králové si na podporu podobných projektů vytvořil speciální účet, do kterého přispívají sponzoři a kam putuje i část ze vstupného návštěvníků.

Pracovního setkání se v největším městě Pobřeží slonoviny Abidjanu zúčastnil zoologický ředitel dvorského safari parku Jaroslav Haimy Hyjánek.

Královédvorští krokodýli se mají dobře, najdete je v pavilonu Vodní světy

Královédvorští krokodýli se mají dobře, už teď je najdete v pavilonu Vodní světy stejně jako třeba zajímavé jedovaté hady nebo ryby.

autoři: Dana Voňková , baj
Spustit audio

Související