Legiovlak už navštívilo přes milion návštěvníků, kteří často muzejníkům přináší vlastní rodinné věci
Už dvanáct let jezdí po celém Česku Legiovlak. Putovní výstava o českých legionářích se každý rok na několik dní zastaví také na nádražích v Královéhradeckém kraji. Lidé si historické dokumenty a předměty nejen prohlíží, ale často sami muzejníkům leccos zajímavého přináší. Co se s těmito předměty dál děje?
Čtěte také
Už brzy začne po Česku opět putovat Legiovlak - pojízdná výstava o českých legionářích z první světové války. První zastávky bude mít na čtyřech nádražích v Královéhradeckém kraji. Lidé často muzejníkům přináší vlastní rodinné věci z první světové války a také tu dohledávají své předky. A bývají to někdy překvapivá zjištění.
„Máme zde materiály po legionáři Aloisi Adamovi, který potom za První republiky sloužil na Pražském hradě u prezidenta Masaryka jako stolovník,“ říká bratr Jan Steidler z Muzea Československých legií. „Zachovalo se nám po něm docela dost zajímavých věcí. Mimo jiné třeba i konvolut jídelních lístků.“
Většinu těchto věcí přinesli jako pozůstalost návštěvníci Legiovlaku.
A třeba díky fotografiím má už více než 20 tisíc československých legionářů svou tvář. „Takže víme, jak vypadali. A pokud to nevíme, tak máme třeba alespoň fotku místa jejich hrobu. Ale nejsou to jen fotografie. My se zajímáme o další osudy našich legionářů.“
Čtěte také
Někdy se tak objasní i rodinná historie. „Přišla za námi na vlak paní, a my tam také dohledáváme předky. A ona nám říkala, že je to zbytečné, protože její předek se domů nevrátil, prý je to černá ovce rodiny. Nám to ale nedalo a zjistili jsme od paní určité podrobnosti.“
A přišel tak přišel pro tuto návštěvnici nečekaný objev. „Zjistili jsme, že to byl francouzský legionář, který ve Francii padl ve válce a jeho jméno jsme našli i uvedené na památníku. Paní jsme tu fotografii ukázali a ona se rozbrečela. Protože zjistila, že celých těch 100 let jejímu předkovi v rodině křivdili.“
Legiovlak vyjede také letos, jako první zastaví v Týniště nad Orlicí 1. dubna a Jan Steidler u toho bude znovu jako český legionář.
Související
-
Můj děda legionář umřel, když mi bylo 13 měsíců. Moc rád bych si s ním popovídal, říká Jan Jirásek
Hostem Lady Klokočníkové je Jan Jirásek, světově uznávaný skladatel soudobé vážné hudby. Také pedagog a bývalý rozhlasák, který pracoval v Českém rozhlase Hradec Králové.
-
Do kraje dorazil historický Legiovlak se 14 vagóny. První zastávkou je Dobruška na Rychnovsku
Do Dobrušky na Rychnovsku dorazil historický Legiovlak. Ve 14 vagónech si lidé mohou připomenout život a boj legionářů na Transsibiřské magistrále během I. světové války.
-
V Chlumci nad Cidlinou začal svou letošní pouť legiovlak....
Replika soupravy, která před bezmála sto lety vozila tehdejší československé legionáře po Transsibiřské magistrále v Rusku, to je legiovlak. Třináct vagónů, jedenác...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kopeček: Babiš nezpůsobí zemětřesení. Jeho voliči chtějí vyšší důchody, ne technokratické vládnutí
-
Část českých europoslanců nehlásí schůzky s lobbisty. Dostálová a Kovařík nezveřejnili ani jednu
-
Pracovní počítač nepoužívejte k soukromým účelům, radí Antivirus. Zaměstnavatel vás může kontrolovat
-
Na Točné se ukázal zrenovovaný Hawker Hurricane. Připomíná československé letce z 310. perutě RAF