Do kraje dorazil historický Legiovlak se 14 vagóny. První zastávkou je Dobruška na Rychnovsku

27. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Legiovlak 2021

Do Dobrušky na Rychnovsku dorazil historický Legiovlak. Ve 14 opravených vagónech si lidé mohou připomenout život a boj legionářů na Transsibiřské magistrále během první světové války. Na dobrušském nádraží zjišťovala podrobnosti reportérka Jana Házová. 

Čtěte také

Jsem momentálně v krásném, nejreprezentativnějšímu vagónu, pánové mne posadili k důstojnickému stolu v salonním vagónu. Člověk tady má opravdu pocit, že se vrátil v čase. Na zemi je koberec, sedím na polstrované židli u naleštěného stolu. Je tady pohovka a tapety na stěnách.

Kousek ode mne je pracovna, z druhé strany kancelář. A to jsem zatím jen v jednom vagónu.

Členové Československé obce legionářské, kteří Legiovlak do Dobrušky dopravili, se tu už prochází v historických uniformách, tedy nálada oné válečné doby je tím umocněna.

Co vlastně Legiovlak lidem nabízí?

Snaží se co nejvíce přiblížit lidem podobu tehdejších vlaků i životních podmínek a bojových činností i zvyklostí československých legionářů.

Čtěte také

Celá železniční souprava se skládá z různorodých vagónů, kterých je dohromady 14. Mezi nimi je například takzvaná Těpluška, což je zateplený nákladní vagón, který sloužil k přepravě vojska. Tyto vozy byly vylepšeny o dvojitou podlahu a zdvojené stěny, někdy prý měl i kamna.

Jsou tu ovšem i další zajímavé vagóny, například polní pošta, plukovní prodejna, ubytovací vůz, dál třeba filmový nebo krejčovský vagón, zdravotní i štábní. Obrněný je vyzbrojen děly a kulomety. I vozy plošinové.

Zájemce celým komplexem provedou legionáři v dobových stejnokrojích. Je tady mnoho exponátů a stovky fotografií s popisky.

Do kdy budou v Dobrušce historické vagony přístupné a kam Legiovlak popojede dál?

Na nádraží v Dobrušce bude v uvozovkách Legiovlak kotvit do neděle 1. srpna. Ve všední dny je přístupný od 8:00 do 18:00 hodin, o víkendu potom od 9:00 do 19:00 hodin. Vagóny si mohou lidé prohlédnout zdarma.

Další zastávkou Legiovlaku bude potom od příštího týdne Vrchlabí, což je poslední zastávka v Královéhradeckém kraji. Odtud potom souprava odjede do Libereckého kraje.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.

Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice

Tomáš Vacek

Komplet 3CD Vladana a Prasopes

Koupit

Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.