Jsou obrovské a velmi vzácné. Řeč je o cyklu obrazů, které zdobí refektář broumovského kláštera

2. únor 2019 10:33

Obrazy v refektáři broumovského kláštera v těchto dnech opravují restaurátoři. Vlastně už jim zbývá dokončit poslední z celého cyklu. Obrazy odkazují na další kláštery v okolí. Čím vším jsou výjimečné? I o to se u správce Přemysla Sochora zajímala přímo v klášteře reportérka Jana Házová.

Vcházíme do refektáře, nebo-li klášterní jídelny. A zastavujeme se u obrazů, které v těchto dnech opravují odborníci.

Broumovský klášter vydal před 20 lety jedno ze svých tajemství - unikátní kopii turínského plátna

Kopie turínského plátna v broumovském klášteře

Po stopách tajemného turínského plátna se dnes vypravíme s člověkem, který jeho kopii přesně před 20 lety objevil. To se psal rok 1999 a současný správce Přemysl Sochor byl v broumovském klášteře tenkrát na náhradní vojenské službě. 

„Ano, jedná se o soubor obrazů, které zachycují založení různých benediktinských klášterů. Rajhradu, Lehnického Pole v Polsku či Police nad Metují. A nyní je na restaurování založení Břevnova. Vlastně založení mateřského benediktinského břevnovského kláštera u nás. Ten byl založen roku 993," vysvětluje Přemysl Sochor.

Jedná se o poměrně veliké obrazy. jde většinou o tři metry na výšku a jeden a půl metru na šířku. Kolik takových obrazů se tady celkem nachází?
„Jsou tady čtyři obrazy se založením klášterů a na pátém je vyobrazen svatý Václav. Ten byl ze všech nejvíce poškozen. Dokonce se musela celá malba přenést na nové plátno."

Zvláštní je také zasazení obrazů do prostoru refektáře

„Obrazy byly malovány přesně do jednotlivých výklenků. Broumovský opat oslovil vynikajícího malíře Felixe Antonína Schefflera, který namaloval tento cyklus."

Refektář broumovského kláštera

Co se vlastně s jednotlivými restaurovanými obrazy provádí?

„Práce restaurátorů byly započaty v loňském roce. Jednalo se již o velmi poškozené obrazy, které byly v minulosti mnohokrát přelakovány. Musí se sejmout svrchní lak, vyčistit malba, případně dotmelit a doretušovat. Také zrestaurovat dřevěný rám."

Dobrodružný příběh broumovského kláštera jako komiks. I osobní příběhy tvoří velké dějiny

Dobrodružný příběh broumovského kláštera jako komiks

V úterý 20. listopadu bude v břevnovském klášteře v Praze slavnostně přivítána nová komiksová kniha Dobrodružný příběh broumovského kláštera. Publikaci vydává Agentura pro rozvoj Broumovska.

Když se rozhlédneme po refektáři nelze si nevšimnout, že nad kopií turínského plátna se nachází také jeden z obrazů. Ovšem už téměř není ani vidět, co na něm bylo zobrazeno.

„Přesně tak. To je velice poškozený obraz. Jedná se o hostinu svatého Benedikta. A v budoucnosti jej také čeká restaurování," doplňuje Přemysl Sochor.

Restaurování posledního z cyklu obrazů, který zachycuje založení benediktinského kláštera v Břevnově, by mělo být dokončeno v letošním roce.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související